Počátek června přinesl několik bouřkových situací i na Kladensko a do blízkosti Brandýska. V rámci svých možností jsem se po práci několikrát vydal na krátké výjezdy za pozorováním bouřek, které se vyskytly v mém dosahu. Ani jedna z dále popisovaných situací ale nepřinesla žádné významné pozorování natožpak nějaké pěkné fotografické úlovky, snad jen, že se téměř na každém cumulonimbu vyskytovaly různě hojné oblaky mamma. Navíc se většina zajímavějších situací vyskytovala poměrně brzy, tedy již kolem poledne, a tak jsem se jim kvůli pracovním povinnostem nemohl věnovat tak, jak bych chtěl.

První bouřky se u nás vyskytly už 2. června 2009. Přicházely téměř od severu a naší obec obcházely zleva i zprava. Většinou to dopadlo tak, že se nad nás nasunula akorát kovadlina z rozpadajících se Cbček, na kterých se objevovaly mammaty. První výjezd jsem podnikl kolem půl sedmé. Severně ode mě se vyskytovala kovadlina blížícího se cumulonimbu a chvíli to vypadalo, že by mohla jít přímo na mě. Dal jsem se do timelapsování a zhotovil jsem pár fotek, než se ke mně nasunula nižší oblačnost, která zabraňovala lepšímu výhledu na Cbčko.

Radarový snímek z termínu 14:30 SELČ, střed křížku značí Brandýsek.
©2010 Český hydrometeorologický ústav, Siemens AG, Vaisala Oyj, EUMETSAT
Velikost: 222 kB
Video Postup Cumulonimbu

Autor: J. Drahokoupil
Místo pořízení: Na Rovinách u Brandýska
Přístroj: Ricoh Caplio GX100
Formát/velikost: AVI, 5070.1 kB

Cumulonimbus zahalený nižší oblačností - autor: Jan Drahokoupil  Cumulonimbus zahalený nižší oblačností - autor: Jan Drahokoupil

Další vývoj jsem pak chvíli sledoval z domova.

Rozvlněná základna oblačnosti - autor: Jan Drahokoupil

Nicméně po osmé hodině večerní jsem vyrazil na Rovina podruhé, když mou pozornost upoutala čerstvá bouřka severně od Brandýska.

Radarový snímek z termínu 20:10 SELČ, střed křížku značí Brandýsek.
©2010 Český hydrometeorologický ústav, Siemens AG, Vaisala Oyj, EUMETSAT
Velikost: 230.8 kB

Ale jak jsem dorazil na místo, tak všechna blesková aktivita ustala a přede mnou se pomalu pohybovalo jednobuněčné Cbčko s pěkně odděleným updraftem od oblasti vypadávání srážek. Celé to vypadalo jako miniaturní supercela :-). Nikoliv však již na radaru.

Radarový snímek z termínu 20:50 SELČ, střed křížku značí Brandýsek.
©2010 Český hydrometeorologický ústav, Siemens AG, Vaisala Oyj, EUMETSAT
Velikost: 226.1 kB

Jednobuněčná bouře v závěrečné fázi - autor: Jan Drahokoupil  Jednobuněčná bouře v závěrečné fázi - autor: Jan Drahokoupil

Další bouřky se u nás vyskytly 7. června. Pozorování jsem prováděl jen z domova, což znamenalo především omezený výhled na okolní oblohu. Snadněji jsem mohl pozorovat jen tu oblačnost, která se pohybovala jižně od Brandýska. Během odpoledne tak přešlo v mém zorném poli několik Cbček s oblaky mamma, které jsem fotografoval ze zahrádky.

Oblaky mamma - autor: Jan Drahokoupil  Nízký cumulonimbus - autor: Jan Drahokoupil  Oblaky mamma - autor: Jan Drahokoupil  Panorama Cbčka s mammaty - autor: Jan Drahokoupil

Radarový snímek z termínu 15:20 SELČ, střed křížku značí Brandýsek.
©2010 Český hydrometeorologický ústav, Siemens AG, Vaisala Oyj, EUMETSAT
Velikost: 216.7 kB

11. června se první bouřky v okolí Brandýska vyskytly už kolem poledne. Situaci jsem v rámci možností pozoroval z práce v Jenči. Viděl jsem několik CG blesků, které udeřily nejspíš někde v prostoru letiště. Během přechodu bouře zesílil vítr a rovněž se spustil poměrně silný déšť. Když jsem se odpoledne dostal domů, tak se od západu přibližovala další oblačnost v podobě hradby cumulonimbů, která se táhla od Krušných hor až cca po Rakovník. Vydal jsem se na tradiční místo v naději, že uvidím a vyfotím nástup bouře. Jenže co se nestalo… Mraky se v okolí Brandýska rozestoupily a celá linie Cbček se roztrhla na dvě půlky s  mezerou přímo u nás. Jediné, co by snad stálo za zmínku je, že jsem během přechodu oblačnosti kolem nás zaznamenal poměrně čerstvý vítr o  nárazech až k 15 m/s.

Radarová animace roztržení linie Cbček – 14:30-16:00 SELČ. Střed snímku značí obec Brandýsek..
©2010 Český hydrometeorologický ústav, Siemens AG, Vaisala Oyj, EUMETSAT
Velikost: 1645.7 kB

Cbčko na sever od nás - autor: Jan Drahokoupil  Odcházející Cbčko - autor: Jan Drahokoupil

O den později se Česká republika nacházela v prostoru za frontou a proudil k nám chladný a vlhký vzduch od severozápadu, v kterém se tvořila bohatá kupovitá oblačnost. Nejdříve opět z práce jsem pozoroval dění na obloze a když jsem se vydal odpoledne domů, tak mě na Kladně chytla hodně silná přeháňka a ve Švermově už začaly padat i malé kroupy. Stěrače v tu chvíli vůbec nestíhaly.

Radarový snímek z termínu 14:10 SELČ, střed křížku značí Brandýsek.
©2010 Český hydrometeorologický ústav, Siemens AG, Vaisala Oyj, EUMETSAT
Velikost: 203.1 kB

Jel jsem rovnou na Rovina a když jsem dorazil, mohl jsem už pohledět jen na odcházející Cbčko, které se rychle sunulo k východu. Stihl jsem však zhotovit pár fotek a jedno panorama.

Odcházející Cbčko - autor: Jan Drahokoupil  Panorama odcházejícího cumulonimbu - autor: Jan Drahokoupil


Fotografie od dalších přispěvatelů

Oblaky mamma - přicházející přeháňka - autor: Štěpánka Kosová


Zdroje dat:

    • Radarové oddělení ČHMÚ
    • Družicové oddělení ČHMÚ
    • EUMETSAT
    • Siemens AG
    • Vaisala Oyj

Související odkazy:
http://www.chmi.cz/meteo/rad/index.html – Oddělení radarových měření ČHMÚ
http://www.chmi.cz/meteo/rad/blesk/ – zpracování bleskových dat ČHMÚ
http://www.bourky.com/forum/viewtopic.php?f=32&t=450 – související diskuze na fóru – 2. 6. 2009
http://www.bourky.com/forum/viewtopic.php?f=32&t=462 – související diskuze na fóru – 7. 6. 2009
http://www.bourky.com/forum/viewtopic.php?f=32&t=471 – související diskuze na fóru – 11. 6. 2009
http://www.bourky.com/forum/viewtopic.php?f=32&t=474 – související diskuze na fóru – 12. 6. 2009