D. Erban – Erfurt

Na den 4. 4. 2018 modely ukazovaly první zajímavou situaci tohoto roku. Nejlépe to vypadalo u Erfurtu. Když jsem vyjížděl z Aše na první chase, tak jsem netušil, jaká paráda se na nebi odehraje. Po příjezdu k Erfurtu jsem už vnímal v dálce shelf cloud. Našel jsem vhodný spot, na kterém již spotoval nějaký německý chaser :).

Shelf u Erfurtu - autor: Dominik Erban

Tak jsme spolu sledovali tu nádheru a užívali si nárazů větru s prachem, který nás oslepoval :D. Po prvním blízkém CG jsme se rozloučili a vyrazil jsem domů. Přede mnou šel zadek bouřky, která mi za doprovodu blesků zpříjemňovala dlouhou cestu. Někde v půli cesty jsem si všiml siluet mammatů, které visely z kovadliny. Jelikož byl večer a obloha byla zasetá oblačností, tak jsem usoudil, že za chvíli zapadající slunce klesne pod oblačnost a mammaty nasvítí. To se povedlo a naskytl se mi nejhezčí pohled v mém životě. Posuďte sami :).

První náznak mammatů - autor: Dominik Erban  Mammaty a duha - autor: Dominik Erban

Panorama - autor: Dominik Erban


Jan Džugan, Lubomír Opalecký – Plzeň

Bylo to teprve pár dnů, co skončilo mrazivé zimní počasí. Rychle nastupující jaro slibovalo hned ve svém úvodu první bouřkovou situaci na čtvrtý dubnový den. CAPE mělo dosahovat hodnot až 500J/kg, přičemž zanedbatelná nebyla ani dynamická podpora se střihem větru ve vrstvě 0-3km kolem 15m/s. Zajímavé dění bylo především v Německu, na západ Čech byl předpokládán příchod bouřek až později večer. V Německu se bouřky zformovaly do linie, v čase kolem západu Slunce jsme již z Plzně mohli pozorovat jejich kovadliny západním směrem. Jako pozorovací místo jsme tedy zvolili vyhlídku Sylván severně od Plzně.

Kovadlina vzdálené bouřky - západní část - autor: Jan Džugan  Kovadlina vzdálené bouřky - jihozápadní část - autor: Jan Džugan

Za nedlouho se již setmělo dostatečně na to, aby se daly fotografovat blesky.

 - autor: Jan Džugan  CC blesky a CG blesk - autor: Jan Džugan

CG a CC blesky - autor: Jan Džugan

Velká část blesků byla CG. Časté ale byly různé kombinace, navíc hodně blesků bylo vícečetných, které hezky osvětlovaly členitou základnu bouřky. S jejím příchodem však blesková aktivita slábla, ovšem hezky se ukázal shelf cloud, stále více nasvětlený světelným znečištěním.

CC blesky a silný CG blesk - autor: Jan Džugan

Skupina CG blesků - autor: Jan Džugan

Pak se zdálo, že blesková aktivita úplně ustala. Nikde dlouho nic. Ovšem nakonec nám bouřka na závěr vykouzlila nádhernou kombinaci několika CC blesků a CG blesku, jako takovou poslední třešničku na dortu.

Výrazná kombinace blesků - autor: Jan Džugan

Zbytek následně přešel se silnými nárazy větru, které zvedly značené množství prachu z nedalekého staveniště. Déšť ovšem moc silný nebyl. Sucho po mrazivém a skoro bezsrážkovém březnu tedy oslabeno nebylo a dále se během dubna prohlubovalo.

Radarová animace přechodu bouřek přes Západní Čechy.
© Český hydrometeorologický ústav
Velikost: 5200.8 kB


Související odkazy:

http://forum.bourky.com/viewtopic.php?f=52&t=1757 – Bouřky 4.4.2018 ve fóru A.S.S.

http://www.chmi.cz – Český hydrometeorologický ústav