J. Drahokoupil, T. Novotný – Dobříšsko

Pondělí 18. června otevíralo týden plný teplých letních dní, které měly konečně přinést pořádné letní bouřky. Hned první pracovní den týdne vyplnil, jak bylo očekáváno. Předpověď Estofexu hrozila „dvojkou“… sice jen v Německu, ale i západní půlka ČR měla jistotu v podobě stupně jedna, který nakonec odpovídal i zkutečnosti.

Jak to bylo možné, vydal jsem se po práci k domovu, kde jsem si vyzvedl nezbytné fotovybavení a ihned jsem vyrazil do terénu. Snažil jsem se dovolat Tomášovi, se kterým jsem byl domluven na výjezdu, ale byl zatím nedostupný, tak jsem se vydal sám směrem ke Slanému, kde jsem se snažil nadjet buňku postupující od SZ pod Krušnými horami. Kolem 16:30 SELČ to vypadalo ještě docela nadějně, ale jen co jsem dorazil za Slaný, bylo již vizuálně vidět, že bouřka umírá, což za pár okamžiků potvrdil i radar.

Radarový zoom ze 16:15 SELČ. Kroužek značí první buňku zájmu, která ale za půl hodiny
© Český hydrometeorologický ústav, Siemens AG, Vaisala Oyj
Velikost: 130.8 kB
Radarový zoom ze 16:50 SELČ. Po bouřce téměř ani památky…
© Český hydrometeorologický ústav, Siemens AG, Vaisala Oyj
Velikost: 126.3 kB

Konečně jsem se spojil telefonicky s Tomášem a domluvil se na dalším postupu. Vyrazil jsem k němu do Nového Strašecí, kde jsme přesedli ke mně do auta a zvolili nový cíl našeho zájmu, kterým byla v ten okamžik již poměrně „urostlá“ bouře, která si to šinula od Plzně cca SSV směrem. Plán byl jasný, bouři co nejrychleji nadjet. Vydali jsme se tedy po R6 ku Praze, kde jsme podle situace mohli odbočit na plzeňskou dálnici nebo na strakonickou. Nakonec padla volba na strakonickou, protože jsme správně usoudili, že po plzeňské to nestihneme. Již cestou nás ale zaujal vývoj nových buněk, které se tvořily poměrně rychle. Jednu, kterou jsme potkali ještě na úrovni Kladna, jsme bezpečně minuli, ale ta další, která se tvořila v okolí Dobříše, nás již dostala. Její vývoj byl překotný a co ještě před chvílí vypadalo jako nevinná přeháňka, se rychle změnilo v krupobití.

Radarová animace mezi 16:30 a 18:15 SELČ, kdy postupně zanikla námi sledovaná bouře, ale objevily se nové…
© Český hydrometeorologický ústav
Velikost: 4874.8 kB

 - autor: Tomáš Novotný

Ovšem cíl našeho zájmu byl stále jiný a to bouřka nyní mířící na Příbramsko. Bohužel, jen co jsme vyjeli z krup, před kterými jsme se nakonec ukryli u benzinové stanice, sledovaná bouře neuvěřitelně rychle zeslábla a nabídla nám sotva pár posledních kapek deště. Projeli jsme tedy Dobříší, když naši pozornost upoutal nový vývoj jihovýchodně od nás. Nově vznikající bouřka nabízela pohled na doslova explozivní vývoj, takže jsme rychle přehodnotili naše plány, rychle zapomněli na předchozí zklamání a vydali se hledat nové místo k pozorování. To jsme našli záhy. Situace byla natolik zajímavá, že jsem se rozhodl pro timelapse zrcadlovkou a to rovnou stařičkým 5D, který nabídl výhody full frame senzoru a také nasazeného širokoúhlého objektivu. Interval jsem nastavil na 2 vteřiny a pustil se do snímání ještě za deště.

Honza zkrápěn deštěm z kovadliny - autor: Tomáš Novotný  Honza a Tomáš s cumulonimbem - autor: Tomáš Novotný  cumulonimbus - autor: Tomáš Novotný

 - autor: Jan Drahokoupil

Nevýrazné oblaky mamma - autor: Jan Drahokoupil   - autor: Jan Drahokoupil  cumulonimbus - autor: Tomáš Novotný  cumulonimbus - autor: Tomáš Novotný

Snímek z družice MSG v pseudoviditelném spektru s mohutnou vlečkou na severní buňce.
© Český hydrometeorologický ústav, EUMETSAT
Velikost: 151.9 kB
Snímek z družice MSG v tepelném spektru ukazující studené U u jižní bouře.
© Český hydrometeorologický ústav, EUMETSAT
Velikost: 120.3 kB

Shodli jsme se, že jsme takový vývoj dlouho neviděli. Kdo ví, zda vůbec někdy. Plně jsme si užívali nádherné podívané. Přesto jsme stále sledovali vývoj na radaru a doufali, že to pro tento den není stále vše. Buňka na JZ nad Šumavou se ale ne a ne „odtrhnout“ z místa a jediné, co se k nám blížilo, byla její dlouhá kovadlina.

 - autor: Jan Drahokoupil

Situace nakonec po nějaké hodině pominula a my přemýšleli, zda se vydat zpět k domovu, nebo ještě prověřit jedno místo, kde by mohl být poslední výhled na odcházející bouři, která se tou dobou přesunula již na Táborsko. Našli jsme nakonec pěkné místečko nad obcí Nečín, kde jsme pořídili poslední fotky toho dne.

 - autor: Jan Drahokoupil

Tím byl náš výjezd u konce a my se vydali směrem k domovu. Nutno podotknout, že byl pro nás oba tento den zatím asi nejlepším výjezdem a nakonec se snad docela vydařil :-).


Luboš Opalecký – Plzeň

Toho dne jsem již od rána při cestě do práce pozoroval na obloze hojnou tvorbu oblaků typu Ac castellanus, které tu a tam přerůstaly v Cu mediocris. To naznačovalo dobré podmínky pro vznik významnější konvekce. Předpovědní model ALADIN též ukazoval v této oblasti možnost konvektivních srážek a díky suššímu vzduchu ve střední vrstvě troposféry, výraznějšímu střihu větru i možnost downburstu a krupobití.

První nevýrazná jádra se začala dopoledne tvořit na chebsku a postupovala směrem na Krušné Hory. Celý den jsem tedy v práci sledoval vývoj bouřek na radaru. Po poledni se začaly nad Německem tvořit významnější bouřky, které rychle postupovaly nad naše území.

Kolem 13:30 již byla nad západním obzorem patrná kovadlina z několika multicel. Tyto buňky zeslábly a daly impuls k tvorbě nové mohutné multicely, která se nad západním obzorem přibližovala jakožto rychle mohutnící, velmi temný oblak ze kterého neustále hřmělo a ačkoliv se již v tuto dobu bouřka na radaru jevila jako velmi intenzivní, nevypadávaly z ní zatím žádné srážky. To bylo pravděpodobně způsobeno uvíznutím srážek v mohutném výstupném proudu.

Radarový zoom bouře, která zasypala Plzeň krupobitím s downburstem.
© Český hydrometeorologický ústav
Velikost: 249.4 kB

Cca v 15:50 došlo k prudkému propadu tohoto „nákladu“ doprovázeného silným hukotem. Nejprve začaly padat drobné kroupy okolo jednoho centimetru, pak se přidaly přívalové srážky, mohutné nárazy větru a velikost krup vzrostla na cca 2,5cm. Tento děj potvrzovaly i radarové odrazy, kde došlo k prudkému nárůstu odrazivosti a následně k rychlému útlumu na Rokycansku způsobené pádem downburstu a „vyprázdnění“ oblaku.

Rodící se bouře na západě - autor: Luboš Opalecký  Mohutnící základna Cb - autor: Luboš Opalecký  Mohutnící základna Cb - autor: Luboš Opalecký  Rodící se krupobití - autor: Luboš Opalecký  

 - autor: Luboš Opalecký  Oblast propadu studeného vzduchu s kroupami - autor: Luboš Opalecký  Dowenburst s většími kroupamy - autor: Luboš Opalecký

Kroupa o rozměrech kolem dvou cm - autor: Luboš Opalecký  Kroupy velké přez centimetr a půl - autor: Luboš Opalecký  Kroupy velké okolo jednoho centimetru - autor: Luboš Opalecký

Kroupy na snímcích jsem sbíral několik minut po tom, co přešla nejhorší část bouřky, ale vlivem rozpáleného povrchu rychle tály. Během krupobití teplota vzduchu klesla z 31,8 na 16,3 °C. Když jsem pak odcházel večer z práce, tak mě cestou domů ještě potěšil pěkný Cumulonimbus kdesi nad Šumavou. Na tomto oblaku se utvářely pěkně nasvícené mammaty.

Večerní Cb nad Šumavou - autor: Luboš Opalecký  Večerní Cb nad Šumavou - autor: Luboš Opalecký  Večerní Cb nad Šumavou - autor: Luboš Opalecký  Kovadlina zaniklého Cb s Mamaty - autor: Luboš Opalecký

 


L. Ronge – okr. Trutnov

Tento den slibovaly předpovědi poměrně zajímavé bouřky a proto jsem po práci vyrazil směr Jičínsko, kde byl předpoklad k vývoji dobrých bouřek. Po příjezdu k Jičínu se bohužel situace nevyvíjela tak jak měla, protože kovadlina z bouřek, které vznikly jižně pod Prahou utlumila veškerou konvekci v mém okolí. Na místě jsem setrval ještě asi hodinku doufajíc, že by přeci jen mohlo něco vyjít, no a nakonec vyšlo jen Slunce :-). Vyrazil jsem tedy zpět do Trutnova a za Novou Pakou jsem si všiml pěkné vzdálené bouřky, dle radaru na hranicích Německa a ČR. Abych měl z výjezdu alespoň něco, rozhodl jsem se, že zkusím vývoj této bouřky společně se západem Slunce natimelapsovat. Kousek před Trutnovem se navíc povedlo vyfotit celkem slušné mammaty. Bohužel tento výjezd se moc nepovedl, ale hold každý den není posvícení :-).

Vzdálený Cumulonimbus - autor: Lukáš Ronge  Mammaty - autor: Lukáš Ronge


Související odkazy:

http://forum.bourky.com/viewtopic.php?f=46&t=1090 – Bouřky 18.6.2012 ve fóru A.S.S.

http://ditaf.rajce.idnes.cz/Bourka_18.6.2012 – Fotky od Dáši Müllerové

http://ondris.rajce.idnes.cz/Boure_s_krupobitim_18.6.2012/ – Fotky od Ondřeje Kodada

http://www.chmi.cz – Český hydrometeorologický ústav