Sezóna v průběhu celého července a vlastně i srpna pokračovala ve stávajícím duchu, tedy pokud bouřky, tak lokální, s pomalým pohybem a krátkou životností. Jiné to nemělo být ani ve středu 8. srpna, kdy se čekaly lokální přeháňky, případně bouřky, zejména v Čechách. Během odpoledne docházelo nad Čechami k tvorbě jednotlivých bouřkových jader, které postupovaly přes Českomoravskou vrchovinu dále k východu. Jednalo se spíš o izolovaná jádra. Před 17. hod. došlo k explozivnímu vývoji silných jader v okolí Mohelnice s poměrně vysokými hodnotami odrazivosti (68 dBz) a VIL (60,5 kg/m3). Updrafty dosahovaly až do výšky 18 km. Ačkoliv bouřky byly prozatím lokálního charakteru, celá situace dávala tušit, že potenciál ve vzduchu visí. Silná bouřka nakonec způsobila problémy spojené s přívalem bahna a vody z polí v obcích Dubicko, Klopina, Úsov, Police, Medlov, Zadní Újezd a Dolní Libina (Příloha č. 1 mapa ESWD). V oblasti se vyskytlo i krupobití a silný vítr. Škody ve výše zmíněných obcích byly značné viz.
(http://www.hzscr.cz/clanek/sumarizacni-tabulka-vyjezdy-po-bourkach-cerpani-vody-popadane-stromy-a-dalsi-olomoucky-kraj.aspx); https://www.youtube.com/watch?v=rjpU6U-sFro.)

Radarová animace ČHMÚ v zoomu; křížek značí město Mohelnice.
© Český hydrometeorologický ústav, Siemens AG
Velikost: 6821.4 kB

Nicméně můj zrak se ubíral spíše k Drahanské vrchovině. V 17:45 hod. (15:45 UTC) se začala nad Boskovickou brázdou a Brnem tvořit první jádra. Při jejich postupu nad Drahanskou vrchovinu došlo k poměrně výraznému zesílení jak odrazivosti, tak bleskové aktivity. Na nic jsme nečekali a vyjeli jsme na oblíbené stanoviště na Zouvalku. Během 15 minut došlo k explozivnímu vývoji a z malého jádra o velikosti okresního města Blanska, pohltily bouřky celou Drahanskou vrchovinu. Na západě tak lítalo jedno CG za druhým. Povím Vám, taková kadence se vidí jednou za pár let. Výboje byly převážně CG, snad z 90 %. Výboje CC a IC by člověk napočítal na prstech rukou. Konečně po téměř 3 měsíčním čekání nastala chvíle otestovat nový Lightning trigger. LT nacvakal během půl hodinky několik desítek výbojů.

Radarová animace ČHMÚ v zoomu; křížek značí město Vyškov.
© Český hydrometeorologický ústav, Siemens AG
Velikost: 4740.5 kB

CG výboje - autor: Jan Švarc  CG výboj - autor: Jan Švarc

CG výboje - autor: Jan Švarc  CG výboje - autor: Jan Švarc

CG výboje - autor: Jan Švarc

CG výboje - autor: Jan Švarc  CG výboje - autor: Jan Švarc

CG výboje - autor: Jan Švarc  CG výboje - autor: Jan Švarc

Do karet nám hrál fakt, že bouřky se orograficky stahovaly k severu, takže jsme mohli setrvat na stanovišti víc jak půl hodiny. Nejbližší výboje byly cca 3 km od nás a to bez jediné kapky vody. Nakonec bouřky „vyhnily“, tak jsme se spokojení z předešlé parády přesunuli zpět domů.

Lightning barrage - autor: Jan Švarc

Ani jsme se doma nestihli otočit a po 5 minutách jsme vyrazili opět do terénu. Bouřky nad Drahanskou vrchovinou sice vyhnily, nicméně v Tuřanech naskočilo výrazné jádro. To už jsme věděli, že bouřka Vyškov nemine. Vyrazili jsme tedy východněji, do Švábenic. Bouřka byla opět bleskově velmi aktivní. Navíc se k nám dostalo hlášení, že po cestě sypala cca 1 cm kroupy (obec Habrovany u Rousínova). Již z dálky byly slyšet CG výboje, nicméně většina jich byla schována v silném sestupném proudu. Proto toho trigger tentokráte moc nepobral. Po cca 15 minutách téměř bez fotky nás déšť zahnal do auta. Bouřkové jádro přecházelo přímo přes nás, tudíž jsme se dočkali asi 10 výbojů pod 300 m. Byl to opravdu celkem rachot. Nejbližší výboj byl cca 60 m od nás.

Radarová animace ČHMÚ v zoomu; křížek značí Vyškov.
© Český hydrometeorologický ústav, Siemens AG
Velikost: 3534.7 kB

Pokoušel jsem se něco fotit z ruky z auta, ale vzhledem k podmínkám je to rozostřené. Pomalu se nachýlila 8. večerní hodina a světelné podmínky umožnily delší časovou expozici. Bouřka se pak rozloučila několika CG výboji a crawlery (do úhlu záběru se samozřejmě vlezl jediný).

Trojička - autor: Jan Švarc  Anvil crawler - autor: Jan Švarc

Blízké CG výboje - autor: Jan Švarc  CG výboj na čele sestupného proudu - autor: Jan Švarc

V terénu jsme byly už téměř 2 hodiny, a tak jsme vydali domů. Po cestě domů nám problikával asi 80 km vzdálený Cumulonimbus u Znojma. Jednu chvíli docela často. Tak jsme to opět vzali na Zouvalku. Hned první fotka z celé série byl ,,vystřelovák“ naprosto mimo oblak. Vlastně to byla i poslední použitelná fotka, protože dál už oblak problikávaly pouze IC.

Vystřelovák - autor: Jan Švarc

Ještě se krátce vrátím k odpoledním bouřkám na Drahanské vrchovině, které prošly poměrně explozivním vývojem. Bouřky byly doprovázeny lokálně silným nárazovitým větrem. Zejména v oblasti Moravského krasu popadaly v důsledku bouřky desítky stromů. V obci Kulířov museli hasiči zasahovat na vyplavené návsi. http://www.firebrno.cz/album/2018-08-08-privalovy-dest. Níže jsou zpracovány prostorové analýzy srážkových úhrnů a bleskové aktivity během odpoledne 8. srpna (Příloha č. 3 a č. 4)


Seznam příloh:
Příloha č. 1: Mapa ESWD, škody páchané na Uničovsku 8. 8. 2018

Mapa ESWD, škody páchané na Uničovsku 8.8.2018
© ESWD.eu
Velikost: 729.8 kB

Příloha č. 3: Mapa, Srážková analýza 8. 8. 2018

Bouřková situace 8.8.2018, srážkový úhrn za situaci, Brněnsko, Blanensko, Vyškovsko
© J. Švarc
Velikost: 1120.9 kB

Příloha č. 4: Mapa, Blesková analýza 8. 8. 2018

Bouřková situace 8.8.2018, blesková aktivita v regionu, Brněnsko, Blanensko, Vyškovsko
© J. Švarc
Velikost: 1064.2 kB

Příloha č. 5: Blitzortung, Hustota bleskových výbojů v ČR 8. 8. 2018

Blitzortung, Hustota bleskových výbojů v ČR 8.8.2018
© Blitzortung.org; amsos.cz
Velikost: 114.6 kB

Příloha č. 6: Sondáž, Prostějov 12 UTC; 8. 8. 2018

Sondáž, Prostějov 12 UTC; 8.8.2018
© amsos.cz – David Rýva
Velikost: 31.3 kB

Příloha č. 7 Radar, Z. Max., Vyškovsko, 8. 8. 2018

Radar, Z. Max., Vyškovsko, 8.8.2018
© Český hydrometeorologický ústav, Siemens AG
Velikost: 153.7 kB

Zdroje: Čhmú, Blitzortung.org. blesky.bourky.cz


Související odkazy:

http://www.chmi.cz – Český hydrometeorologický ústav

http://www.blitzortung.org – A world-wide, real-time, community based lightning detection and lightning location network with live lightning maps

https://www.eswd.eu – European Severe Weather Database