Na 29. července dávala předpověď Estofexu jen docela malou šanci na nějakou bouřkovou činnost. Přesto se již od dopoledních hodin začínala tvořit bohatá kupovitá oblačnost a první přeháňky na sebe nenechaly dlouho čekat.

Cestou z práce jsem po druhé hodině odpolední pozoroval u obce Dobrovíz poměrně zajímavou přeháňku na severozápadě, kterak si to šinula k severovýchodu. Než se mi ale podařilo najít vhodné místo k zastavení, dramaticky vyhlížející základna změnila strukturu na podobu již méně lákavou pro objektiv fotoaparátu.

Přeháňka SZ od letiště Ruzyně - autor: Jan Drahokoupil

Přeháňka na severozápadě.
© 2010 Český hydrometeorologický ústav, Siemens AG, Vaisala Oyj
Velikost: 194.2 kB

Zdálo se, že to bude pro tento den vše, což by nebylo vzhledem k předpovědi až tak překvapivé, ale situace se nakonec obrátila večer k lepšímu…

Již od půl páté odpolední jsem na radaru sledoval další oblačnost přicházející od západu. Nevypadala nijak přesvědčivě, ale před šestou večerní jsem přeci jen vyrazil na pozorování do terénu.

Detail radarové animace od 16:30 do 19:30 SELČ.
© 2010 Český hydrometeorologický ústav, Siemens AG, Vaisala Oyj
Velikost: 7294.7 kB

Panorama dvou bouřkových jader - autor: Jan Drahokoupil

Poslední blesk se objevil podle detekce ve vzdálenosti nějakých 45 km a od té doby se nic nedělo, ale jak se cumulonimbus blížil, západně od Slaného opět trošku nabral na síle. Co bylo však daleko zajímavější než mizerná blesková aktivita, byla struktura oblačnosti. Ve směru ke Slanému se pod základnou bouřky začal tvořit zajímavě vyhlížející útvar. Zbystřil jsem. Chtělo to nasadit teleobjektiv, abych se na objekt mohl podívat v detailu, tak jsem neváhal a hbitě prohodil „skla“.

Slabá bouřka nad Slaným - autor: Jan Drahokoupil

Útvar podobný trombě ale bez zjevné rotace - autor: Jan Drahokoupil  Útvar podobný trombě ale bez zjevné rotace - autor: Jan Drahokoupil  Útvar podobný trombě ale bez zjevné rotace - autor: Jan Drahokoupil  Útvar podobný trombě ale bez zjevné rotace - autor: Jan Drahokoupil

Panorama jádra bouřky s útvarem podobným trombě - autor: Jan Drahokoupil

Radarová situace, kdy se bouřka obnovila nad Slaným.
© 2010 Český hydrometeorologický ústav, Siemens AG, Vaisala Oyj
Velikost: 264 kB

Letos jsem již dost podobný útvar jednou viděl, ale ten byl tehdy mnohem dál, až někde na Liberecku. Nejspíš se v obou případech jednalo o relativně malou oblast zesílení nasávání do mraku, která se projevila kondenzací do takto vzhlížejícího útvaru. Rotaci jsem opět žádnou nepozoroval.

Každopádně to bylo zajímavé pozorování, které upoutalo mou pozornost na dost dlouhou dobu na to, aby se ke mně mezitím přiblížila další přeháňka od západu. Šla přímo na mě a již mi nezbývalo mnoho času, než začne pršet. Zhotovil jsem proto ještě jednu rychlou panoramu, abych se posléze ukryl do vozidla a přesunul se o kus dál. Stále jsem po své levici po očku sledoval místo, kde jsem pozoroval onen „útvar“, abych si ověřil, jestli tam přeci jen nedochází k nějakému „vývoji“.

Další jádro se tvoří západně ode mě.
© 2010 Český hydrometeorologický ústav, Siemens AG, Vaisala Oyj
Velikost: 268.3 kB

Přicházející srážky - autor: Jan Drahokoupil

Srážkové pásmo na západě se blíží - autor: Jan Drahokoupil

Obě srážková jádra se začala spojovat v jeden celek a já jsem se ocitl přímo pod centrem nyní jednolité oblačnosti. Než začalo silně pršet, mohl jsem ještě sledovat, jak mizí v závoji deště hora Říp. Krátce na to, bylo mé auto náležitě spláchnuto a já jsem jen čekal nad obcí Třebusice, až bouřka pomine nebo trochu zeslábne. Znovu obnovená blesková aktivita byla slabá, ale přeci jen v dešti a při blescích se mi doma z auta vystupovat nechtělo.

Bouřková jádra se spojila do jednoho útvaru.
© 2010 Český hydrometeorologický ústav, Siemens AG, Vaisala Oyj
Velikost: 270.8 kB

Pod bouřkou... - autor: Jan Drahokoupil

Na to, že se ten den nemělo až tak nic dít, tak se krátký výjezd celkem vydařil. Ale stejně je to letos „vaření z vody“. Nic pořádného…


Související odkazy a zdroje dat:

http://www.chmi.cz/meteo/rad/index.html – Oddělení radarových měření ČHMÚ
http://www.chmi.cz/meteo/rad/blesk/ – zpracování bleskových dat ČHMÚ
 
Související diskuze na fóru:

http://forum.bourky.com/viewtopic.php?f=37&t=742 – bouřky 29. 7. 2010