Autoři fotografií: Vladislav Štorek, Pavel Toman; text M. Sedlmajer

Dne 16. 6. 2008 nás upoutal na webu deníku Blesk článek s názvem Blesk: Řádilo nad Slaným tornádo?. Když přidáme fakt, že Slaný je vzdálené od Brandýska jen něco okolo deseti kilometrů a zároveň je častým cílem našich bouřkových výjezdů, není se co divit, že naše zvědavost byla enormní. Kdy se to stalo? Proč jsme nebyli při tom?

Stačí se však podívat na datum pořízení snímků – něco po dvanácté hodině a přičíst k tomu všední pracovní den a je vše jasné. Všichni tři z  Branýdska jsme byli v práci a tudíž bez šance cokoli tušit. Radarový snímek, ani prostý pohled z okna by nás stejně asi k výjezdu nenalákaly, posuďte sami:

Radarový snímek z 12:10 SELČ
©2008 Český hydrometeorologický ústav
Velikost: 116 kB

Naštěstí paní Mikulandová, která poskytla fotografie Blesku, nebyla sama, koho „tornádo“ nad Slaným zaujalo. Ještě téhož večera se mi do rukou dostaly fotky od pana Vladislava Štorka z obce Žižice východně od Slaného. Parádně zachycují trombu zase z jiného úhlu než snímky pořízené ze Slaného a dokonce nás vybízejí k úvahám o případném možném dotyku tromby se zemí.

Tromba - autor: Vladislav Štorek  Tromba - autor: Vladislav Štorek  Tromba - autor: Vladislav Štorek  Tromba - autor: Vladislav Štorek

Tromba - autor: Vladislav Štorek  Tromba - autor: Vladislav Štorek  Tromba - autor: Vladislav Štorek

Ještě nesmíme zůstat dlužní popis jevu, tak jak nám ho zprostředokoval pan Štorek: „Když jsem onen jev zpozoroval, bylo asi tak 12:25 a tvar připomínal krátký, nahoře široký trychtýř. Místem pozorování byla obec Žižice a směr sledovaného jevu odhaduji mezi obec Dolín a Slaný. Těžko říci, zda spodní část dosahovala až k zemi, protože tornádo bylo z mého pohledu na horizontu krajiny. Vezmu-li výšku větrných elektráren, stojících u Pcher (pozn.: cca 100 m), tak z mého velice laického odhadu by mohla být výška větrného víru někde v rozmezí 200 až 300 m.“ Fotografie z dvou různých míst (ze Slaného od Baterie pohledem přes Slánskou horu a z Žižic směrem mezi Dolín a Slaný) nám už daly poměrně dobrou představu o tom, kde se pozorovaný jev nacházel. Zbývalo se tedy vydat na terénní průzkum do nepříliš obydlené části Slánska – do prostoru kolem obce Otruby. Dotyk se zemí byl čistě hypotetický a na žádné fotografii nebyl potvrzen. Bohužel ani náš průzkum přímo na místě nic takového neprokázal, pouze jsme si lépe ujasnili polohu víru a objevili nová zajímavá pozorovací místa s  rozsáhlými výhledy na sever.

Bylo mi jasné, že fotky a pozorování zmíněné výše nebudou jediné – patnáctitisícové město v pravé poledne si takto jasného jevu jistě muselo všimnout. Zabrousil jsem na server Slánsko a zde se skutečně ukrývaly další pěkné fotky stejného jevu – v diskuzním fóru pod tématem Řádilo na Slaným tornádo? V obci Želevčice fotil pan Pavel Toman. Dodává: „Je to foceno z Želevčic, z křižovatky silnic Beřovice–Slaný, ze souřadnic N50° 15´ 25.34″ E014° 5´ 49.765″. Tornádo bylo přibližně na azimutu 235°, zhruba nad Otrubami.“

Tromba - autor: Pavel Toman  Tromba zhruba v prostoru nad obcí Otruby - autor: Pavel Toman  Tromba - autor: Pavel Toman  Tromba - autor: Pavel Toman

Závěrem jen dodávám, že ani dle pořízených fotografií, ani dle pozdějšího terénního průzkumu nelze prokázat dotyk víru se zemí, tudíž se nejedná o tornádo. Za poskytnutí fotografií děkujeme autorům.


Související odkazy a zdrojová data:

http://www.chmi.cz/meteo/rad/index.html – Oddělení radarových měření ČHMÚ
http://www.chmi.cz/meteo/rad/blesk/ – zpracování bleskových dat
http://www.blesk.cz/clanek/92045/radilo-nad-slanym-tornado.html – Blesk: Řádilo nad Slaným tornádo?
tornada-cz.cz – ČHMÚ: Přehled tornád na území ČR

Související diskuze na fóru:

http://forum.bourky.com/viewtopic.php?f=27&t=185&p=2948#p2948 – Tromba nebo tornádo ve Slaném