J. Drahokoupil – Kamenice – okr. Praha-východ, Brandýsek – okr. Kladno

Poslední květnový den měl být poznamenám přechodem vlnící se studené fronty od západu. Dle předpovědí se očekávalo, že bouřky, místy doprovázené přívalovým deštěm nebo i kroupami, vzniknou nejprve v horských oblastech a poté se budou rozšiřovat dále do Čech.

První bouřková konvekce vypukla krátce po poledni nad Šumavou. Následovaly Krušné hory.

Bouřky se poměrně dlouhou dobu držely na místě, kde jistě způsobily lokálně přívalové deště.

Radarová situace s prvním konvektivním vývojem na Šumavě.
© Český hydrometeorologický ústav, Siemens AG, Vaisala Oyj
Velikost: 271.6 kB

Až odpoledne, kolem čtvrté hodiny už bylo znát, že se bouřky dávají výrazněji do pohybu a vydávají se na cestu k severu.

Vyrážím nejprve na Rovina obhlédnout situaci, ale na místě vidím jen mlhavé obrysy konvekce na západě. Pohled tímto směrem je v danou denní dobu přímo proti slunci, a tak nemůže být o kloudném focení ani řeč. Začínám proto pokukovat po bouřkách, jdoucích od jihu směrem k Praze. Po chvíli sledování radaru se rozhoduji k většímu výletu. Nedávno doporučené místo pod Jesenicí u Prahy na trase ke Kamenici se zdá být vhodným místem vzhledem k aktuálnímu vývoji jižně od Prahy. Vydávám se tedy na cestu, ale ještě se cestou stavím na Šestce zkontrolovat v klidu radar. Zde si všímám osoby, která již fotí směrem přes Prahu. To ještě nevím, že je to Tomáš Chlíbec.

Radarová situace v 17:30 SELČ, kdy jsem se vydával ke Kamenici.
© Český hydrometeorologický ústav, Siemens AG, Vaisala Oyj
Velikost: 285 kB

Pokračuji dál. Je nejvyšší čas. Za nějakých dvacet minut přijíždím na místo nad Kamenicí a hledám vhodné místo s výhledem. Je zde skutečně pěkný výhled do kraje směrem na jih až východ, který právě celý vyplňuje blížící se bouře. Kovadlina, která je už delší dobu nade mnou, nabízí pohled na četné oblaky mamma, ale můj pohled logicky směřuje k jádru bouře. Ozývá se odtud totiž docela pravidelné hřmění.

 - autor:   - autor:

Bouřka východně Kamenice. Křížek značí Jílové u Prahy.
© Český hydrometeorologický ústav, Siemens AG, Vaisala Oyj
Velikost: 283.1 kB

Instaluji fotoaparát na stativ, aktivuji lightning triggera a sleduji dění. Co chvíli se pořizuje snímek, ale zjevně bez viditelného úspěchu. Blesky jsou převážně schované v dešti, nebo když už je blesk vidět, tak mimo záběr objektivu bokem nebo nad hlavou v kovadlině.

 - autor:

Pohledem na radar zjišťuji, že se kousek od domova začíná také něco dít, a tak se rozhoduji opustit toto nové místo a vydat se na cestu zpět. Zde to ztrácí perspektivu a maximálně bude pršet.

Než ale dojedu domů, veškerá aktivita se odsouvá dále na sever ke Krušným horám a za České středohoří.

Po večeři diskutuji situaci s Tomášem Novotným, když tu si všímáme, že na radaru se objevuje čerstvá konvekce přímo mezi našimi bydlišti – Brandýskem a Novým Strašecím. Oba vybíháme na chvíli ven to obhlédnout naživo. Vracíme se k počítačům s konstatováním, že už začíná hřmít, a tak je nejvyšší čas sbalit věci a vyrazit ven.

Nová konvekce na Kladensku ve 21:10 SELČ. Křížek značí Brandýsek.
© Český hydrometeorologický ústav, Siemens AG, Vaisala Oyj
Velikost: 162.1 kB

Naštěstí není třeba jezdit zase někam daleko, ale jen co by člověk kamenem dohodil – totiž k nám na Rovina. Tradiční místo se opět ukazuje jako nejlepší. Hbitě rozbaluji svou fototechniku a dávám se do focení blesků. Postupně zapojuji obě zrcadlovky s tím, že na jedné nechávám pracovat lightning triggera a druhou si budu ovládat sám pomocí kabelové spouště. Frekvence blesků je poměrně vysoká a většina výbojů je typu CG-. Karty obou fotoaparátů se rychle plní.

 - autor:   - autor:   - autor:

 - autor:

 - autor:

Nicméně se ukazuje, že ovládat dva fotoaparáty najednou není až taková sranda. 5D s triggerem je sice soběstačný a 40D řízený mnou pomocí kabelové spouště pracuje přesně dle mých představ, ale co chvíli stejně měním směry a ohniska záběrů dle aktuální intenzity blýskání. Brzy se ukazuje, že lightning trigger přestává mít smysl při nočním fotografování, a tak ho odstraňuji a nastavuji plně manuální režim s max. 30 sekundovou expozicí a spoušť aktivuji manuálně dle situace. Bohužel mi v tento moment chybí druhá kabelová spoušť, která by mi umožnila aretaci spouště a delší expozice v režimu Bulb.

 - autor:   - autor:   - autor:   - autor:

 - autor:    - autor:    - autor:   - autor:

Během focení často kontroluji radarovou situaci, abych náhodou nebyl překvapen vývojem konvekce přímo nade mnou. S dvěma fotoaparáty venku na stativech by to nebylo dobré.

Nakonec přeci jen dochází k tomu, že jeden foťák raději uklízím, abych byl pohotovější, když bude třeba.

Nový vývoj konvekce nad Kladnem je k mé pozici blíž, než by se mi líbilo a v hledem k nemožnosti sledovat vývoj oblačnosti vizuálně díky pokročilé denní době, usedám raději do auta a měním stanoviště o pár desítek metrů, kde mohu sledovat situaci nad Kladnem bočním okénkem auta. Instaluji stativ uvnitř vozu a pokračuji ve fotografování blesků.

 - autor:    - autor:    - autor:

Všímám si ale, že někdo zastavuje na mém původním místě. Nedá mi to a jedu se tam podívat. Otáčím se, zastavuji a dávám se do řeči s pánem zjevně také fotícím blesky. Je to Tomáš Chlíbec. Myslel jsem si to, když jsem už odpoledne viděl stejnou osobu na Šestce. Jak si tak povídáme, zeslabená blesková aktivita zase nabírá na intenzitě, tak se k němu přidávám a fotíme společně.

 - autor:   - autor:   - autor:

Nakonec oba odjíždíme domů kolem jedné hodiny ranní, plni krásného fotografického zážitku z této úchvatné bleskové show.

Radarová animace nepřetržité bouřkové situace u Brandýska od 21:00 do 01:00 SELČ.
© Český hydrometeorologický ústav, Siemens AG, Vaisala Oyj
Velikost: 8930.1 kB

 


T. Novotný – Nové Strašecí

Zatímco si Honza z dálky užíval parádní bleskovou show, tak já tyto blesky pozoroval ze vzdálenosti stovek metrů, což zrovna příjemné nebylo, ale hlavně jsem nemohl ani fotit. Šanci něco ulovit jsem dostal pouze těsně před příchodem bouře, která měla tu drzost vzniknout přesně mezi mnou a Honzou :-). Nejprve jsem vyjel pár stovek metrů za dům zkontrolovat situaci a pokusit se vyfotit nějaké blesky. Jenže po pár minutách jsem zjistil, že to úplně bezpečné nebude, když zhruba půl kilometru ode mě došlo k silnému mezimračnému výboji. Tento výboj se mi povedlo zachytit a stal se tak jedním z nejhezčích blesků co jsem doposud vyfotil. Při pohledu na fotku následoval rychlý úprk domů. Můžu opět jen potvrdit nebezpečnost vznikající bouře ve Vašem těsném okolí, kdy nemáte přehled, kde a jak je bouře elektricky aktivní.

První pozorované CG blesky na nově vzniklé bouřce - autor:

Blízký CC blesk - autor:

CG blesk - autor:

Radarový zoom s křízkem na Novém Strašecí.
© Český hydrometeorologický ústav, Siemens AG, Vaisala Oyj
Velikost: 170.8 kB

Doma jsem ještě několik minut fotil z balkónu a okna než začalo silně pršet spolu s nastupující bleskovou show, kterou jsem pozoroval už jen za zavřeným oknem. Stovky metrů vzdálené blesky mi opravdu naháněly husí kůži a strach, aby neudeřilo do našeho domu. Jeden z těchto blízkých blesků způsobil velmi krátkodobý výpadek proudu.

blízky CG blesk - autor:
Ostatní projevy bouře nebyly nikterak oslnivé. Později se jihovýchodně od mé pozice začala tvořit další bouřka, kterou mi bylo díky ústupu té předešlé dovoleno fotit a pokusit se vytvořit noční timelapse bleskové aktivity. Závěrem můžu říct, že to byla zajímavá situace s několika povedenými úlovky, ale byl bych mnohem raději v pozici, v jaké byl Honza.

CG blesky - autor:  blízký CC blesk - autor:  CG blesk na přicházející bouřce - autor:

Miroslav Sedlmajer a Veronika Mičáková – Lounsko a Brandýsek

My dva jsme tentokrát začali náš výjezd netradičně na Rakovnicku, kam jsme ten den měli cestu. Pohledem na radar jsme zjistili, že máme dvě možnosti – buď sledovat a zkřížit cestu bouřím v západní části naší republiky nebo se vrátit směrem k domovu a vsadit na skupinu bouří v jižních Čechách, která se nejistě pohybovala severním směrem zhruba k Praze a oblastem východně od ní. V rychlosti jsme zvážili pro a proti a rozhodli se vydat za „západními“ bouřkami – konkrétně se vydat směrem na Žatec a Louny, odkud bychom se případně vrátili ke Slanému k pozorování „jižní“ skupiny.

Radarový snímek ze 16:30 SELČ. Křížek značí Rakovník. Radarový snímek v 16:30 SELČ. Křížek značí blízký Rakovník.
© Český hydrometeorologický ústav, Siemens AG, Vaisala Oyj
Velikost: 277.7 kB

Čerstvá kovekce - autor:   Tak tam jedeme... - autor:  Pomodlit a vyrazit :-) - autor:

Naše cesta nás zavedla do lesních úseků silnic na Rakovnicku, kde jsme se postupně dostávali do stále mohutnějších srážek prosvěcovaných vzdálenými blesky, až se nám podařilo vyjet mimo les na výše a lépe položené místo na obcí Holedeč před Žatcem. Tady jsme se rozhodli zastavit a pozorovat bouři, která přes nás přecházela svým okrajem. Déšť stále neustával, ba sílil a během asi minutového vrcholu vygradoval do malých krupek. Jeho postupně snižující se intenzita nám umožnila lépe pozorovat odcházející bouři. Asi na dvacet vteřin ještě stále proti středně silnému dešti jsme nad hlavami zahlédli něco, co připomínalo trombu. Ale ani jako přímí pozorovatelé nejsme s to dát za ní „ruku do ohně“. Proti padajícímu dešti se špatně pozorovalo, navíc jev trval jen velmi omezenou dobu.

Vrstva možná prachu - autor:   Tromba? Asi ne... - autor:

Dále se vydáváme na vyhlédnutý asfaltový plácek v polích u Mradic, kde máme v úmyslu fotit blesky Lightning triggerem. Trvalý déšť nám však nedovolí stáhnout okénka, tak fotíme jen přes přední sklo. Lov se však příliš nedaří – zůstává jen u jednoho mizerného blesku.

Jediný úspěch - autor:

Je akorát tak čas vydat se domů. Během cesty ještě stavíme na kraji Slaného u bývalé čerpací stanice, kde máme troch větší štěstí – trigger zachycuje vzdálený blesk.

Pobouřková romantika - autor:   Blesk a cyklista zachycený Ligtning triggerem - autor:

Vrchol dne má však ještě přijít. Stejně jako Honzu nás vyláká tak akorát vzdálená bouřka – přesně tak, že nad hlavou máme čisto jasno a krásně můžeme pozorovat její elektricou aktivitu. Bouřka se navíc pohybuje velmi pomalu, což neklade nijak velké nároky na přesouvání, takže volíme taktiku zůstat co nejblíže domovu v pěší docházkové vzdálenosti. Nejdříve z okna, pak ze zahrádky a nakonec z ulice fotíme nádhernou aktivní bouřku, která předvádí mnoho CG i CC blesků.

Z domova:

Blesk - autor:   Blesk - autor:

Ze zahrádky:

Blesky - autor:

Blesky - autor:   Blesky - autor:   Blesk - autor:  Blesk - autor:  Blesky - autor:    Blesk - autor:  Blesk - autor:

Blesky - autor:

Blesky - autor:  Blesky - autor:  Blesk - autor:  Blesky - autor:  Blesky - autor:   Blesky - autor:  Blesky - autor:  Blesk - autor:   Blesky - autor:  Blesk - autor:

Blesky - autor:

Z ulice:

Blesky osvětlují vypadávající srážky - autor:

Blesk - autor:   CG blesky - autor:   CG blesky - autor:  CG blesky osvětlující oblak - autor:    CG blesky - autor:  CG blesky - autor:  CG blesky - autor:  Blesky - autor:  CG blesky - autor:  CG blesky - autor:  CG blesk s oblakem - autor:

Blesky - autor:

Blesky - autor:   Blesky - autor:   Blesk - autor:   Blesk - autor:  Blesky - autor:  Blesky - autor:  Blesky - autor:  Blesky - autor:


M. Meglič – Severozápadní Čechy

V podvečerních hodinách se nad naše město nasouvaly nepříliš výrazné bouřky od jihu. Vyrazil jsem na menší výjezd po okolí.  Dle radaru bylo zřejmé, že poměrně výrazná, avšak plošně malá buňka, projde jižněji od Benátek. Vydal jsem se jí tedy zkřížit cestu, což se mi povedlo v obci Lipník asi 5km JV od Benátek. Při jízdě lesem se na mé auto začaly sypat kroupy velikosti hrachu. Od kolegyně Marušky Libichové z Lipníka, jsem získal foto padajících krupek, jenž posypaly jejich zahradu:

Velmi hustý déšť s krupobitím - autor:   Posypaná zahrada kroupami - autor:

Dočkal jsem se i pěkných, hlavně blízkých, CG blesků. Nicméně fotografovat se v takovém počasí nedá. Běžela mi na palubní desce kamera. Video sestřih tohoto lovu najdete zde:

Projel jsem ve slušné průtrži touto bouřkou a očekával, že by se ještě něco mohlo vytvořit, protože podmínky byly celkem slibné. Ale dále jihovýchodně se tvořily další buňky, které byly spojeny s touto bouřkou. Nakonec se rozhoduju, že si tyto bouřky nadeběhnu a vyrazím dále na sever, nejlépe na vrchol Ještěd.

Vyrážím na dálnici R10 a frčím směrem na Liberec. U Bakova nad Jizerou sleduju po pravé straně bouřky, kterým jsem ujel. Rozhoduju se na ně počkat.  Sjíždím na exitu Mnichovo Hradiště směrem na Kněžmost a kolem hradu Valečov na Mužský. Je to nejvyšší vrchol v okrese Mladá Boleslav a od mohyly na jejím vršku je výhled do všech světových stran.

Zastavuju na malém plácku pod turistickou pěšinou k mohyle a čekám na bouřky, které se od jihu nasouvají . Bohužel  si netroufám vylézt na samotný vrch k mohyle, a tak mám na tu stranu cloněný výhled. Z dáli se ozývají tlumeně dunivé hromy…  Občas se zablýskne i z natažené kovadliny nad mé stanoviště, ze které začíná slabě pršet… . Jsou patrné anwil crawlery. Po nějaké době se zdá, že bouřka slábne. Nicméně na západním obzoru je patrná další bouřka. Na tuto stranu mám nádherný výhled s krajinou jak na dlani. Pořizuju první fotografie, které jsou poněkud světlejší, neboť je stále ještě hodně světla po soumraku :

 - autor:    - autor:   - autor:

Po desáté večer se rozjíždí nádherná světelná show bouřek, které elektrizují západní obzor. Svoji energii uvolňují v oblasti Ústí nad Labem, Děčína a Litoměřicka asi tak 70km od mého stanoviště. Spolu  s horizontem, kde se tyčí hrad Bezděz, vytvářejí velice zvláštní středověké  scenérie, které ovšem silně ruší všechen ten městský světelný smog a vůbec umělé světelné body…

 - autor:    - autor:   - autor:   - autor:   - autor:   - autor:   - autor:   - autor:

CG blesky - autor:

 - autor:   - autor:   - autor:

Je to můj první výjezd, kdy mám k dispozici radarová data online. Tak již nemusím otravovat  přátele stormchasery  na telefonu, aby mě informovali o aktuální situaci. Celkem jasně je vidět, že ty bouře, které jsem původně sledoval,  se na Semilsku postupem na Krkonoše pomalu rozpadají.  Nová čára bouřek vyskakuje někde na Rakovnicku a tyto se stáčejí již více k severozápadu a vzdalují se…

Kolem 23:00 SELČ se rozhoduji pro návrat domů.  Cestou po R10 ku Praze je na západě stále dobře patrná blýskavice vzdálených bouří… Při příjezdu do Benátek se ještě rozhoduju ke krátké zastávce na moje oblíbené vyvýšené stanoviště v Benátkách, abych naposledy omrknul velmi vzdálenou blýskavici na SZ obzoru. Je skoro půlnoc a já  pozdně večeřím zakoupenou bagetu. Naposledy ještě otevírám notebook a dle radarové informace zírám, copak že to vyskakuje kousek severozápadně a východně od Benátek… Malé zelenožluté buňky, které by se ještě mohly zvrhnout v něco zajímavějšího 🙂  A tak dál vyčkávám na místě, odháním komáry zapálenou cigaretou… A po chvíli čekání  první blízký záblesk v horní části buňky, jenž visí asi 4km SZ ode mne… Vyndávám foťák a pořizuju ještě pár celkem povedených CG blesků  bouřky, která se právě rozpoutává nedaleko od nás…

 - autor:    - autor:   - autor:

Tímto ukončuji svůj letošní první vážnější výjezd a celkem spokojen s úlovky odjíždím definitivně domů.

Radarová animace od 17:00 do 01:50 SELČ. Křížek značí Benátky nad Jizerou.
© Český hydrometeorologický ústav, Siemens AG, Vaisala Oyj
Velikost: 10078.9 kB

L. Ronge – Trutnovsko + webkamery

Tento den jsem nic extra zajímavého nečekal, avšak zůstal jsem v pohotovosti pro případ, že by se přecijen něco vytvořilo i naším směrem. Kolem 20:15 SELČ se začala vytvářet skupina bouřkových buněk u Nového Bydžova a postupovala zhruba severním směrem, řekl jsem si, že bych mohl zkusit pár blesků vyfotit a tak jsem nakonec vyrazil. První zastávka je na Humlově kopci, kde pár minut pozoruji, ale zjišťuji, že se blýská hlavně směrem, na který není dobrý výhled a proto volím druhé pozorovací místo u Oblanova.

Vzdálený blesk - autor:   Vzdálený blesk - autor:   Vzdálený blesk - autor:  Vzdálený blesk - autor:

Vzdálený blesk - autor:   Vzdálený blesk - autor:   Vzdálené blesky - autor:

Bouřky to nebyly silné, blýskalo se párkrát za 5 minut a vzhledem k velké vzdálenosti od bouřky jsem si bez problémů užíval focení venku. Na začátku mi velmi pomáhal lightning trigger, který defakto fotil za mě, až poté, co byla větší tma jsem trigger vyměnil za obyčejnou kabelovou spoušť a fotil jsem na delší expozici.

Výjezd ukončuji krátce po 22. hodině, kdy se již bouřka zcela rozpadla, takže již nebylo ani co pozorovat.

Radarová animace od 20:30 do 22:30 SELČ. Křížek značí Trutnov.
© Český hydrometeorologický ústav, Siemens AG, Vaisala Oyj
Velikost: 5348.9 kB

Dorazil jsem tedy domů a začal jsem pozorovat bouřky, které se odehrávaly v okolí Milešovky a Ústí nad Labem, zde opět velmi dobře posloužily webové kamerky na stanicích ČHMÚ a já tedy mohl provozovat mnou oblíbený webcamchasing :-).

Blesky - autor:   Blesky - autor:   Blesky - autor:   Blesky - autor:

Blesk - autor:   Blesky - autor:   Nádherný CG výboj z Milešovky - autor:   Překrásný CG výboj - autor:

Blesk - autor:   Blesk - autor:   Blesk - autor:  Pěkné CG blesky - autor:

Rozvětvený CG blesk - autor:   CG blesky - autor:   Blesk - autor:   CG blesk - autor:

Mezimračný blesk - autor:   Vzdálený blesk - autor:   Blesk zachycený z Medvědína - autor:   Blesk zachycený webkamerou ze Sněžky - autor:

Krásné blesky zachycený webkamerou na Sněžce - autor:   Krásný blesk zachycený webkamerou na Sněžce - autor: