Na 25. 6. 2005 předpovídal ČHMÚ silné bouře, přívalové srážky a možný výskyt krupobití. Během dne se v okolí tvořily četné bouřky, které však naši obec míjely. Dokonce ani neskáplo.

V očekávání dalších bouřek jsme se v podvečer (okolo 17 SELČ) rozhodli pro výjezd. Vydali jsme se na severozápad k obci Studeněves. Udělali jsme čtyři fotozastávky: nad obcí Brandýsek „na rovinách“, u Studeněvsi, u Knovíze a znovu nad Brandýskem.

       

Rozhodli jsme se pro návrat domů, protože na obzoru už nebyly žádné bouřky ani jiné zajímavé mraky. Před osmou hodinou večerní se ale začal vyvíjet zajímavý cumulonimbus. Pozorovali jsme jej ze dvou nezávislých stanovišť. První tři fotky (níže) jsou z cesty spojující „hořejší“ Brandýsek s Cvrčovicemi a byly pořízeny okolo osmé večerní. Další fotky jsou z Olšan. Na první fotce vidíme ukázkový cumulonimbus capillatus incus (na předchozí fotce je z jiného úhlu o pár minut dřív). Na další fotce jsme zachytili jeho další vývoj – dokonce s oblaky mamma. Byly pozorovatelné asi po dobu deseti minut.

       


Související odkazy:

Oblaky mamma nad Olšany – článek o tom, co jsou to mamma