Dne 30. května 2005 přecházela přes Českou republiku zvlněná studená fronta. Její postup jsme nezávisle zachytili na dvou místech – v Brandýsku-Olšanech a Všestarech u Hradce Králové. Na mnoha místech republiky byly hlášeny přívalové srážky a například v Praze a na Kladně padaly kroupy.

Následující dvě fotky byly zachyceny v Brandýsku a ukazují bouřku, která v Praze zapříčinila problémy v hromadné dopravě, na mnoha místech byly zatopené křižovatky a ve stanici Hlavní nádraží tekla voda do metra. Na základě analýzy Eumetsatu je možné, že se mohlo jednat o supercelu – viz odkaz na článek na Eumetsatu (anglicky).

 
Po 15. hodině SELČ se studená fronta přesunula dále na východ a přiblížila se k obci Všestary. Před 16. hodinou se vytvořily dokonce oblaky mamma. Průběh bouřky dokumentuje sedm dalších fotek.

            Aktualizace 26. 5. 2006: následující sekvenci nám poskytl Martin Setvák z ČHMÚ. Sekvence je nasnímána webkamerou Creative WebCam Live! Ultra a zpracována softwarem Neat Image Pro+ (filtrace šumu originálních snímků), Blaze Media Pro (sestavení videa do AVI) a TMPGEnc (konverze do MPEG1 formátu).

Sekvence vývoje supercely, Praha-Libuš. 30. 5. 2005, 13:25–14:15.
Autor: Martin Setvák
Interval: cca 5 s
Formát: MPG
Velikost: 4,3 MB

Související odkazy:

Supercela 9. 6. 2004 – článek o supercele u Brandýska
Oblaky mamma nad Olšany – vysvětlení, co jsou to mamma
Severe convection of 30 May 2005 as observed from Prague – článek Eumetsatu o možné supercele nad Prahou (odkaz na Eumetsat)
Severe convective storms over Poland, Austria and the Czech Republic (30 May 2005) – článek Eumetsatu o supercele nad Polskem (odkaz na Eumetsat)