J. Džugan – Toužim, okr. Karlovy Vary

1. 4. 2017 

Hned v první dubnové dny se naskytla příležitost pro první hlubší konvekci letního charakteru. Podle modeláže to vypadalo i na plošnější zásah s iniciací konvekce už brzo odpoledne. Ukázalo se ale, že takové zprávy je třeba brát s velikou rezervou, kor takhle na prahu sezóny, kdy ještě Slunce tolik nepálí. Vývoj začal až ve večerních hodinách, kdy jsem zpozoroval na západním obzoru obrysy prvních hradeb cumulonimbů, vykreslené k obzoru klesajícím Sluncem.

Cumulonimbus na západě 1 - autor: Jan Džugan  Cumulonimbus na západě 2 - autor: Jan Džugan

Jelikož jsem měl po zimě těžký absťák, řekl jsem si, že z této situace vytřískám maximum, co jen jde. Pustil jsem se také do časosběru (odkaz na konci mého příspěvku). Slunce během toho postupně zapadalo a obloha se zabarvovala do červena.

Večerní cumulonimby - autor: Jan Džugan  Cumulonimbus s CC bleskem - autor: Jan Džugan

Záhy se přidal Jarda Řehák, a tak jsme vyrazili na kopec nad město s vidinou první letošní pořádné blýskavice. Bouřky postupující Chebskem a pokračující dále k severovýchodu zatím nejevily známky slábnutí. Navíc se utvářely i další buňky a šly v trase stávajících. Dál k východu se ale nic nemělo snahu vyvíjet. Slavkovský les opět zaúčinkoval jako spolehlivá hradba a bylo hezky vidět, jak je konvekce nad ním neduživá a stádia cumulonimbu vůbec nedosáhne. Pokoušeli jsme se tedy alespoň o ty chebské bouřky. Blesky však byly převážně schované uvnitř mraku, tak výsledek není kdoví co.

Vnitřní blesk 1 - autor: Jan Džugan  Vnitřní blesk 2 - autor: Jan Džugan

Někdy okolo desáté hodiny pak veškerá aktivita ustala a my se vrátili domů. I tak však první bouřkový den potěšil.

Radarová animace s detekcí blesků CELDN zobrazující štěpení bouřek u Plzně.
© Český hydrometeorologický ústav, Siemens AG, Vaisala Oyj
Velikost: 5283.9 kB

M. Janoušek – Slaný, okr. Kladno

2. 4. 2017

Už v časných ranních hodinách nás přecházela rozpadající se oblast srážek, což se k mému překvapení projevilo i dvěma hromy se záblesky. Byl to první pozdrav této sezóny. Během dne pak následoval vývoj nových bouřkových mraků, ale vše se omezovalo pouze na pohraniční oblasti Čech, což bylo pro mnohé zklamáním. Když však slunce padlo k obzoru, stíny kovadlin z oněch bouřek pomohly na družici MSG skrýt nově vzniklou buňku situovanou blíže do vnitrozemí – konkrétně na Plzeňsku. Její kovadliny sice později také vyhasly, ale trend přesunu z hor pokračoval s krátkou odmlkou i za tmy, a sice zajímavým pruhem bouřek vybíhajícím z jižních Čech, jež se rozšířil až na východ od Prahy. Tyto buňky měly svou aktivnější část na své západní straně a vše se nakonec zajímavě přiblížilo, až se zdálo, že by mohlo být i něco vidět. Když jsem z okna odpozoroval několik výraznějších záblesků, rozhodl jsem se pro výjezd. Co takhle kdybych rovnou ozkoušel nově objevené pozorovací stanoviště s absolutním výhledem cca. 5 km od Slaného…

Během cesty záblesky bohužel znatelně slábly. Krátce před cílem dokonce zastavuji a zvažuji, zda to vůbec stojí za to, abych se lopotil do toho kopce. Po chvíli pozorování bídné blýskavice a nudného čekání konečně najednou odkudsi jasný záblesk – evidentně patřící nově vzniklé buňce. Ihned jsem vše sbalil a vyjel na samotný vrchol. Aktivita naštěstí pokračuje i poté, co mám nainstalovaný foťák. V západní části kovadliny jsou vidět zajímavé rozvětvené blesky, které vylétávají jen-tak do éteru. Během nějakých 5 minut jich bylo nejméně šest, přičemž jeden se celkem dobře povedlo vyfotit. Škoda, že velmi špatná dohlednost rapidně snižuje kontrasty. Následovala určitá prodleva a potom se opět začalo výrazněji blýskat. Tentokráte již byla kovadlina prosvícená celá. Blesky byly opět až podezřele podobné. Tentokráte to byla celkem třikrát od středu svítící kovadlina s jedním CG ze základny vždy ve stejném místě…

Výboje do prostoru mimo kovadlinu - autor: Michal Janoušek  Výboje do prostoru mimo kovadlinu - autor: Michal Janoušek

Vzdálený noční cumulonimbus - autor: Michal Janoušek


D. Müllerová, J. Drahokoupil – Zahájení sezóny v Brandýsku 1. – 2. 4. 2017

Naše pozorování sice za článek ani nestojí, ale když už se toho kolegové chopili, přihodíme i to málo… Tak tedy že bychom se o prvním dubnovém víkendu mohli dočkat i prvních letošních bouřek, jsme tak nějak tušili již dopředu, a tak nás velkorysá jednička Estofexu zas až tak moc nepřekvapila. Bylo jasné, že hlavní dění se bude odehrávat spíš na západě, a tak jsme po setmění vyrazili alespoň na Rovina, zdali neuvidíme vzdálenou blýskavici. A podařilo se. Přímo za vrtulemi to v dálce blýskalo s intenzitou, za jakou by se nemuselo stydět ani léto. Západ si jistě pěkně užil, ač tedy většina výbojů byla IC. Setrvali jsme zde asi hodinu pod hvězdnou oblohou za svitu Měsíce a když se vzdálené blikající cumulonimby schovaly do okolní oblačnosti a jejich aktivita zeslábla, zamířili jsme k domovu.

 - autor: Dagmar Müllerová   - autor: Dagmar Müllerová  Vzdálená blýskavice v Západních Čechách - autor: Jan Drahokoupil

Vzdálená blýskavice za pcherskou vrtulí - autor: Dagmar Müllerová  Vzdálená blýskavice za pcherskou vrtulí - autor: Dagmar Müllerová

Nicméně pohled na radar prozrazoval, že bouřková aktivita s nocí úplně nekončí, navíc některé buňky naskakující na jihozápadě by se mohly v noci s postupujícím frontálním rozhraním propagovat i blíž. Bude budíček?

“Bouřka!!!” Ani mě tak nevzbudil doznívající hrom, jako spíš Honzův výkřik. Hrábnu po mobilu, na hodinách 6:30, venku šero a na radaru jakýsi zelenožlutý koláč s několika křížky. Naštěstí nic zásadního, kvůli čemu bychom měli nadávat, že jsme se probudili pozdě a do terénu to již nestíháme. Přesunuli jsme se tedy alespoň k oknu a čekali, jestli se ještě zablýskne. Dlouho nic, když tu náhle mraky proťal kanál CC blesku a za chvíli se ozval zvuk, který nám po půlroční pauze připadal jako rajská hudba. Vítejte v sezóně 2017! :-).

Radarový snímek s detekcí blesků CELDN zobrazující ranní bouřku u Brandýska.
© Český hydrometeorologický ústav, Siemens AG, Vaisala Oyj
Velikost: 241.4 kB

Po chvilce čekání a dalším hromu mě napadlo, že bych mohla alespoň vyzkoušet po zimě funkčnost triggera, a tak jsem nouzově nainstalovala foťák na parapet. Bohužel další záblesk se již nekonal.

V neděli se sice na Estofexu nedělá, nicméně jiné předpovědi celkem hýřily optimismem. Doufali jsme tedy, že to ráno nebylo vše, a tak jsme celý den čekali jako na Godota, který stále ne a ne přijít. Až s večerem, když už jsme jaksi ani nechtěli doufat, najela bouřková činnost jižně od Prahy a cosi se začalo propagovat i směrem k nám. Herdek tohle mělo být minimálně o dvě hodiny dřív.

Radarový snímek s detekcí blesků CELDN zobrazující večerní bouřky pod Prahou.
© Český hydrometeorologický ústav, Siemens AG, Vaisala Oyj
Velikost: 259.7 kB

Bohužel vidina pondělního časného vstávání do práce a případné bouřky až kdysi po půlnoci nás přinutila ke kapitulaci. Tak tedy vana, pyžamo a směr postel. Bohužel se mi jaksi do cesty připletlo okno. Nedívej se tam!!! Pozdě, na obzoru se rozzářil mrak s větvičákem směrem vzhůru. Co tohle má být?! A za chvíli zase. Co se dá dělat? Za notného nadávání na sebe naházíme svršky, popadneme plnou polní a s poznámkou, že jsme fakt blázni, jsme vyrazili nad Brandýsek s výhledem na jih. Bouřka jako by chtěla potvrdit naše slova, po dojezdu už jen párkrát problikla opět se zahalujíc do nižší oblačnosti a bylo po parádě.

Vzdálená blýskavice směrem na jih - autor: Dagmar Müllerová   - autor: Dagmar Müllerová

Jediné, co nás překvapilo, že ačkoliv vzdálenost bouřky byla delší než 30 km od našeho stanoviště, registrovali jsme hřmění. Nicméně k focení to již nebylo, tak jsme tedy opět sbalili výbavu, odebrali se k domovu a konečně do postele. Tentokrát se již žádný bouřkový budíček naštěstí nekonal.


Související odkazy:

http://www.chmi.cz – Český hydrometeorologický ústav

http://forum.bourky.com/viewtopic.php?f=51&t=1707 – Bouřky 1. 4. 2017 ve fóru A.S.S.

http://forum.bourky.com/viewtopic.php?f=51&t=1708 – Bouřky 2. 4. 2017 ve fóru A.S.S.