Pátek 16. 5.

Mirek, Honza a Radek:

Předpovědi a modely na páteční den nám dávaly naději, že budeme mít celý den o zábavu postaráno. Shodou náhod jsme všichni tři měli volno a byli tudíž připraveni k rychlé akci. Od rána jsme sledovali situaci na radaru i družici a došli k závěru, že se ještě stihneme naobědvat. Opravdu, k prvnímu výjezdu jsme se vydali ještě bez Radka na naše klasické místo „Na Rovinách“ zhruba jednu hodinu po poledni. Zaujala nás rychle se vyvíjející oblačnost postupující ze západu. Detekce blesků hlásila elektrickou aktivitu na blížících se buňkách a i my jsme po chvíli spatřili první blesky, byť schované za vydatnými srážkami. Než dojdou k nám, rozhodli jsme se pro rychlý timelapse… každý jsme se zaměřili na jinou část oblačnosti, ale přesto jsme nebyli příliš úspěšní. Prakticky šlo jen o rychlý postup oblačnosti naším směrem bez znatelného vývoje. Blesky se ztrácely v provazech deště a navíc jejich intenzita prudce poklesla. Za chvíli dorazil liják i k nám, a tak jsme se i s vybavením schovali do vozu.

Radarový snímek s blesky za posledních 10 minut ze 16. 5. 2008, 13:50 SELČ
©2008 Český hydrometeorologický ústav
Velikost: 139 kB

Timelapsing Ricohy - autor: Miroslav Sedlmajer  Nevábný vzhled přicházející bouře - autor: Jan Drahokoupil

V tu chvíli už nás dojíždí Radek a po krátké poradě se vracíme domů, kde přesedáme do jednoho auta a vyrážíme následovat slábnoucí bouři k  Okoři. Ani zde nemáme o moc více štěstí a tak můžeme pozorovat jen příchod další vlny deště… Odjíždíme do domovů s tím, že pokud se něco „semele“, tak vyrazíme.

Rotor cloud? - autor: Miroslav Sedlmajer  Vstříc bouři... - autor: Miroslav Sedlmajer

Radarový snímek s blesky za posledních 10 minut ze 16. 5. 2008, 13:50 SELČ
©2008 Český hydrometeorologický ústav
Velikost: 139 kB

Po páté hodině vyrážíme na další etapu dnešního dne. Ze západu se k nám hnaly dvě poměrně aktivní buňky, tentokrát jsme proto ani nevyjížděli na Rovina, ale rozhodli se pro postup před bouří. Zakotvili jsme nad obcí Stehelčeves a pozorovali jihozápadní obzor, kde jsme měli celou procházející bouři jako na dlani. Zasáhla nás svým severním okrajem poměrně vydatnou přeháňkou. Pokusili jsme se i o krátký timelapse, tentokrát přes přední sklo auta.

Radarový snímek s blesky za posledních 10 minut ze 16. 5. 2008, 13:50 SELČ
©2008 Český hydrometeorologický ústav
Velikost: 139 kB

... takhle jsme si to představovali:-) - autor: Miroslav Sedlmajer  Panorama bouřky - autor: Miroslav Sedlmajer

Příchod dešťové přeháňky; 16. 5. 2008
Autor: M. Sedlmajer
Místo pořízení: Stehelčeves, okr. Kladno
Přístroj/rychlost: Ricoh R6; zrychleno 75x
Formát/velikost: AVI 3,5 MB

Když déšť ustal, vyjeli jsme za ustupující a slábnoucí bouří k  Buštěhradu, odkud je dobrý přehled na všechny světové strany. Mezitím poprvé vykouklo sluníčko a při časosběrném snímání rozpadajícího se cumulonimbu nám příjemně hřálo do zad. Poté, co už nebylo co fotit, jsme náš výjezdní den definitivně ukončili.

Rozpadající se bouřka nad Prahou - autor: Jan Drahokoupil

Rozpad Cb nad Prahou; 16. 5. 2008
Autor: J. Drahokoupil
Místo pořízení: Buštěhrad, okr. Kladno
Přístroj/rychlost: Ricoh GX100; zrychleno 150x
Formát/velikost: MPG 13 MB
Radarový snímek s blesky za posledních 10 minut ze 16. 5. 2008, 18:20 SELČ
©2008 Český hydrometeorologický ústav
Velikost: 134 kB

Sobota 17. 5.

Honza a Radek:

V sobotu jsme na bouřky čekali déle než předchozí den. Celý den byl takový zvláštní. Počasí toho rána vůbec nesignalizovalo bouřkový den. Byla dokonce mlha. Během dne se na obloze střídaly různé vrstvy oblačnosti od altokumulů po vysoké cirry a cirostraty, které dokonce nabídly několik běžných halových jevů.

První intenzivní bouřka se ve středních Čechách začala tvořit kolem půl čtvrté odpoledne přibližně jihozápadně od Prahy, kam si to posléze zamířila. Bouřku jsem mohl vidět od nás, ale díky té spoustě okolní oblačnosti byla celá situace naprosto nefotogenická, a tak jsem jen párkrát vyběhl na zahrádku omrknout dění. Věděl jsem, že bouře nás mine, aniž bychom se mohli jakkoliv zúčastnit jejího bližšího pozorování. Přesto jsem mohl pozorovat poměrně aktivní vývoj, který by byl jistě dobře patrný na timelapsu, ale ten jsem již z výše zmíněných důvodů špatné viditelnosti nespustil. Nakonec se ukázalo, že to byla asi první, nikoliv však poslední bouře toho dne, která se při svém postupu stáčela vpravo.

Další vývoj bouřek kvapně následoval, ale úplně mimo náš dosah – ve  východních Čechách.

První náznak bouřkové aktivity v našem dosahu se objevil až kolem 18:00 SELČ asi 50 km západně od Brandýska a to v podobě poměrně silné bouře s intenzivní elektrickou aktivitou v daný okamžik.

Radarový snímek a obrázek z detekce blesků ze 17. 5. 2008, 18:00 SELČ
©2008 Český hydrometeorologický ústav
Velikost: 137 kB a 157 kB

Bohužel, situaci jsme mohli začít sledovat až o dlouhou hodinu později, kdy se Radek vrátil z nákupů a já jsem dovečeřel. Hned jak to bylo možné, jsme vyjeli na Rovina a dále pak nad obec Želenice. Tou dobou se výše zmiňovaná bouře nacházela již severně od nás, přecházela přes České středohoří a my jsme sledovali ještě poměrně výrazné srážkové pásmo, které ale postupně sláblo. Těch pár blesků, které bouře podle detekce stihla ještě vyprodukovat, jsme ani neviděli.

Jak se bouře posouvala na severovýchod a slábla, odkryla výhled na celé středohoří a ještě dál. Díky tomu jsme mohli sledovat vývoj bouřkových mraků až nad Německem. To nám ale nebylo moc velkou útěchou, protože to byla oblast pro nás naprosto nedosažitelná.

Vzdálený vývoj bouře v Německu - autor: Jan Drahokoupil

Proto jsme obrátili naše pohledy na západní obzor, kde jsme hledali naši poslední naději v podobě tmavých mraků věštících další možný vývoj bouřek. A opravdu. Téměř po stejné trase jako „naše“ první bouře se tvořila další jádra, která sice nebyla již tak intensivní, ale to nám v  daný okamžik nevadilo. Byli jsme rádi i za to málo. Rozhodli jsme se přesunout blíže k předpokládané trase nejbližší bouře a zamířili jsme na oblíbené místo u slánského letiště. Když jsme dojeli na místo, ukázalo se, že naše bouřka už není bouřkou a slábne i na srážkové intenzitě. Jediné, co po ní zbylo, byla roztažená kovadlina táhnoucí se od původního jádra bouře daleko k severovýchodu. Celou situací jsme byli značně frustrováni a tak jsme se, snad ze zoufalství, pustili dál za Slaný, odkud jsme se nakonec chvíli kochali pohledem na výše popisované bouře v Německu. Nakonec nás asi nejvíc zaujala tenká vrstva kouře nebo nějakých zplodin táhnoucí se někde nad středohořím.

Panorama bouře nad Německem - autor: Jan Drahokoupil  Slabá vrstva kouře nebo jiných zplodin nad středohořím. - autor: Jan Drahokoupil

Už jsme skoro uvažovali o návratu domů, když jsem se rozhodl ještě jednou podívat přes mobil na aktuální bleskovou situaci. Pohled na detekci blesků byl skutečně tristní… celý západ republiky byl ve 20:00 SELČ bez jediného blesku. Ještě jsem zkontroloval radarový obrázek, na kterém jsem však objevil slabé, ale čerstvé jádro opět jihozápadně od nás. Hned bylo jasné, že pokud máme ten večer ještě něco „ulovit“, bude to muset být bezpodmínečně tato buňka. S trochou nejistoty jsme se jí vydali vstříc.

Radarový snímek ze 17. 5. 2008, 20:00 SELČ
©2008 Český hydrometeorologický ústav
Velikost: 134 kB

Než jsme objeli Slaný, začalo se v dáli na onom jádře blýskat. Konečně! Přesto jsme si nedělali žádné velké iluze. Řekli jsme si ale, že když už jsme jeli tak daleko pro nic, byla by hloupost se teď vracet domů. Jeli jsme tedy bouři vstříc. Cestou jsme viděli několik záblesků a pak dokonce i samotný blesk. Zastavili jsme proto hned za obcí Hvězda a jali se pozorovat situaci z bezpečí auta. Sledovali jsme, jak se původně jednolitý tmavý jihozápadní obzor nyní vykresluje do jednotlivých bouřkových jader různé intenzity. Na focení ani natáčení jsme neměli náladu a ani podmínky nebyly vhodné. Blesková aktivita byla zprvu sporadická, nehledě na to, že téměř všechny blesky byly tou dobou ještě poměrně daleko a navíc ukryté ve srážkách. Prostě jsme se jen dívali. Asi po dvaceti minutách jsme usoudili, že se nás nejaktivnější jádro snaží obejít jihem, a tak jsme se rozhodli k postupnému návratu. Navíc jsme se měli po desáté hodině stavit na letišti v Praze Ruzyni pro Mirka končivšího v práci. Dojeli jsme tedy opět do Slaného a mířili znovu ke slánskému letišti, kde jsme hodlali trávit zbytek času pozorováním situace.

Kolem půl desáté jsme již byli v obklíčení jednotlivých bouřkových jader a blýskalo se na západ, sever i jih od nás. Proto jsem se rozhodl vyzkoušet Ricoh GX100 nejen jako výborný timelapsovací přístroj, ale tentokrát jako kameru. Video umí při rozlišení 640×480 a 30 snímcích za sekundu až do zaplnění karty, a tak jsem se dal do natáčení blesků. Nakonec se mi podařilo zachytit dva blesky, ale bohužel mizerné kvality. Ukázalo se totiž, že GX100 je pěkný „šumák“… především pak za šera nebo tmy. Ale jako nouzovka to stačí… viz dva snímky jednoho blesku rozfázovaného podle vývoje.

První fáze CC blesku - autor: Jan Drahokoupil  Druhá fáze CC blesku - autor: Jan Drahokoupil

Poté jsme již uháněli po rychlostní silnici R7 směrem na Prahu pro Mirka na letišti. No uháněli… vzhledem k tomu, že silně lilo a silnice byla místy zaplavená, tak jsme jeli celou cestu přibližně 70 km/h. Během jízdy oblohu křižovaly četné intenzivní blesky, které nás oslepovaly. Jednalo se převážně o blesky typu CC. Když jsme vyzvedli Mirka, bylo už po dešti a bouře postoupila přibližně východně od letiště. Stále byla elektricky aktivní, proto jsme se ihned přesunuli na známé místo nad Okořem a dali se do fotografování blesků. Bouřka však poměrně rychle ustupovala a tak bylo za chvíli po všem. Jako památka na ni nám zůstalo pár nevýrazných CC blesků.

CC za Okořem - autor: Miroslav Sedlmajer  Jeden z dalších blesků - autor: Miroslav Sedlmajer  CC blesk - autor: Jan Drahokoupil  CC blesk - autor: Jan Drahokoupil

Radarový snímek a obrázek z detekce blesků ze 17. 5. 2008, 22:00 SELČ
©2008 Český hydrometeorologický ústav
Velikost: 136 kB

Náš výjezd jsme tímto definitivně ukončili a kolem jedenácté večer jsme dorazili domů.


Lukáš Ronge (Trutnovsko):

Tento den mně čekalo dohodnuté focení Trutnovského hudebního festivalu Zimák 2008. Situaci jsem sledoval až do doby, než jsem musel odejít fotit. První bouřky začaly svoji pouť u Prahy kolem 13:30 UTC, kdy jsem byl ještě u počítače, takže jsem si odhadl přibližný směr pohybu a očekával posun k Trutnovu. Ve 14:00 UTC jsem musel od počítače odejít a přesunout se na místo akce.

Radarové snímky maximálních odrazivostí ze 17. 5. 2008, 14:00 a 15:30 UTC
©2008 Český hydrometeorologický ústav
Velikost: 290 kB

Při focení jsem se přes EDGE podíval na nové radarové snímky a zhruba kolem 15:00 UTC se u Chotěboře vytvořila nová bouřková buňka, která si to, jak mě později Honza Šolín upozornil, razila severní cestou přímo k  nám, oproti SV pohybu ostatních bouří. Bouře prošla Pardubicemi, Smiřicemi a mířila k východnímu okraji Trutnova. Kolem 16:00 UTC jsem se zkontaktoval s Honzou a dohodli jsme se na společném výjezdu směrem na Bohuslavice a Markoušovice. Honza mě vyzvedl a kolem 16:20 jsme byli již na cestě, na místo jsme dorazili v 16:30 UTC.

Radarové snímky maximálních odrazivostí ze 17. 5. 2008, 16:00 a 16:20 UTC
©2008 Český hydrometeorologický ústav
Velikost: 290 kB

Zastavili jsme na místě s nejlepším výhledem a velice nás překvapilo, jak si bouřka nasávala vzduch a vířila pyl pod ní. Pod bouří byl žlutý mrak pylu z řepky olejky. Hned po zastavení jsem vytáhl a nastavil Ricoh a začal timelapsovat, bohužel absence stativu si vyžádala umístit Ricoh na střechu auta. Poté jsem se věnoval focení zrcadlovkou, nasadil širokoúhlý objektiv a udělal pár snímků, pak jsem teleobjektivem udělal pár detailů a kochal se.

Pohled na bouřku - autor: Lukáš Ronge  Mrak pylu pod bouří - autor: Lukáš Ronge  Základna bouřky - autor: Lukáš Ronge  Základna bouřky - autor: Lukáš Ronge  Pohled na bouřku - autor: Lukáš Ronge

Bouře poměrně rychle odcházela a na její kovadlině se vytvořily slabé oblaky mamma, stejně tak jako byly na bouřce jižně od nás. Pohledem na radar jsme zjistili, že nás již další bouřka v blízké době nečeká, takže jsme se rozhodli pro odjezd. Při odjezdu jsme se mohli aspoň pokochat pohledem na zajímavý západ slunce. Honza mě odvezl zpět na zimní stadion a já pokračoval ve focení. Kolem 21h UTC mi znovu volal Honza, že u  Mladé Boleslavi je zajímavá buňka s poměrně velkou bleskovou aktivitou, zvažovali jsme výjezd, ale asi 30km od Trutnova bouřka vyhasla.

Oblaky mamma - autor: Lukáš Ronge  Oblaky mamma - autor: Lukáš Ronge  Pohled na odcházející bouřku - autor: Lukáš Ronge  Západ slunce - autor: Lukáš Ronge  Slabé oblaky mamma - autor: Lukáš Ronge

Vývoj bouřky za Trutnovem; 17. 5. 2008
Autor: L. Ronge
Místo pořízení: Trutnovsko
Přístroj/rychlost: Ricoh R6; zrychleno 150x
Formát/velikost: MPG 1,3 MB

 


Miroslav Meglič:

Sestřih bouřek 15 a 17. 5. 2008
Autor: M. Meglič
Místo pořízení: Benátky nad Jizerou
Formát/velikost: AVI 13 MB

 


Na závěr přikládáme radarové animace celé situace:

Radarová animace maximálních odrazivostí ze dne 17. 5. 2008
©2008 Český hydrometeorologický ústav
Velikost: 2,39 MB
Radarová animace maximálních odrazivostí sloučená se snímky z detekce blesků ze dne 17. 5. 2008
©2008 Český hydrometeorologický ústav
Velikost: 2,46 MB

 


Zdroje dat: ČHMÚ

Související odkazy:

http://www.chmi.cz/meteo/rad/index.html – Oddělení radarových měření ČHMÚ
http://www.chmi.cz/meteo/rad/blesk/ – zpracování bleskových dat
http://forum.bourky.com/viewtopic.php?f=29&t=146 – související diskuze na fóru (pátek)
http://forum.bourky.com/viewtopic.php?f=29&t=147 – související diskuze na fóru (sobota)