Mirek: Od červnového čtvrtka 21. už uběhlo nemálo času a ačkoliv to byl doposavaď náš poslední „výjezdový“ den, tak se svého článku nedočkal. I když byly události toho dne tak trošku nemastné neslané, připadlo mi škoda se s vámi nepodělit aspoň o krátký popis našeho přeci jen ne tak úplně nezajímavého pozorování.

Zalovil jsem hluboko v paměti a po několika dnech odkladů jsem usoudil, že bude nejlepší děj rekonstuovat z pořízených fotografií. Něco by mohl napovědět i radarový archiv. Od toho odpoledne jsme si slibovali poměrně hodně – Estofex nám dával dokonce dvojku – a opravdu, od časného odpoledne k nám od jihozápadu postupovala poměrně výrazná frontální oblačnost. Hned, co jsme se já a Honza vrátili z práce, jsme s vidinou toho, že už bude co pozorovat, chtěli vydat na Rovina. Ale ejhle – Radek mezitím vyrazil na výjezd sólo a jal se natáčet blesky na vyvýšeném místě u  Stehelčevse. Sotva jsem se však stačil občerstvit, byl zpět. Cestou na Rovina jsme přibrali Honzu a na našem pozorovacím místě jsme pak zaparkovali auto tak, abychom měli pohodlný přehled o přicházející oblačnosti a mohli bezprolémově fotit či natáčet.

Vpředu jsem se vedle Radka-řidiče usadil já s foťákem připraveným k  natáčení a dozadu si sedl Honza s pytlíkem rohlíků připravených k rychlé konzumaci:-) Celá bouřková formace se posouvala krásně přímo na nás a my tak měli ideální výhled – kdyby ovšem bylo na co. Bleskové divadlo sice nebylo špatné, ale celá oblačnost měla formu prakticky jednolité nezajímavé šedé masy, ze které vypadávaly pruhy srážek – nic co by lahodilo našemu zmlsanému oku. Tímto vzezřením jsme se dali možná trochu ukolébat a nechali si celou tuto formaci nasunout přímo nad sebe – blesky nelétaly ostošest, ale rozvážně mířené rány létaly relativně blízko od nás, o čemž nás několikrát přesvědčil záblesk ihned následovaný tříštivým hřměním. Za silného větru a střídavě zesilujícího deště nebylo moudré odjíždět z našeho sice nepříliš vhodného stanoviště, avšak v autě jsme přeci relativně v bezpečí. Riskovat jízdu uprostřed stromořadí se nám věru nechtělo. Počasí se maličko uklidnilo a po krátké úvaze, co dále, padlo rozhodnutí zkusit jet omrknout případné škody a zároveň sledovat odcházející bouři a podívat se jí na zadek. Situace ale zůstávala poměrně nepřehledná, z  jihozápadu postupovaly další buňky, z nichž jedna nám předvedla krásný blesk při sjezdu do z Rovin do Brandýska (viz video). Žádné velké následky se už podle předpokladů nekonaly – trochu více vody na silnicích, ulámaných pár menších větviček či splavený štěrk nejsou nic neobvyklého.

Zajímavější podívaná nás čekala ve Stehelčevsi – obci vzdálené asi tři kilometry východně vzdušnou čarou od Rovin. Vody na silnici zde bylo o poznání více, což Drahoš komentoval nepublikovatelnými výrazy, ale nezůstalo pouze u silnice. Dřetovický potok se změnil k nepoznání na velikost prudké říčky a dokonce zaplnil i druhé nepoužívané výše položené koryto, ve kterém jsme ani jeden z nás nikdy vodu neviděli!

Valící se voda - autor: Miroslav Sedlmajer  Voda se valí i v horním korytě - autor: Jan Drahokoupil

Nebyl čas ztrácet čas a my se vydali pátrat po dalších následcích. Cestou jsme se zastavili na místě, kde již Radek dnes točil blesky (u sjezdu z dálnice na Stehelčeves), a potom jsme již neomylně vyrazili k  místu u Kovár, kde se silnice dostává pod mírný jílovito-písčitý svah a kde jsme očekávali nějaký ten bahenní potůček. Po příjezdu na místo však po něm nebylo ani památky. Nebyl důvod zdržovat se déle v údolí, odkud jsme neměli přehled, a tak jsme fakticky uzavřeli okruh, když jsme se vrátili pod Rovina, avšak z druhé strany. Ještě jsme neměli dost a tak jsme místo k domovu zabočili na Knovíz s cílem sledovat procházející část fronty z boku. Po projetí zmiňované vesničky jsme konečně narazili na zajímavější oblačnost než je nimbostratovitě vypadající šedá jednotvárná stěna. Členitá základna pod oblakem si to uháněla přímo proti nám a my se snažili samozřejmě vidět co nejvíc. Chtěli jsme mít co nejlepší výhled, ale na rychle plynoucí oblačnost jsme již byli krátcí. Náš současný směr na Netovice přestal být zajímavý, bleskově se nám podařilo se otočit na úzké silničce a za pár minut jsme si to již uháněli na Pchery a jejich místní část Theodor. Na silnici spojující obě tato sídla jsme zastavili a pozorovali náš poslední dnešní jev – takzvanou velrybí tlamu (whale’s mouth). Více o tomto jevu se můžete dovědět v diskuzi:-)

Whale’s mouth - autor: Jan Drahokoupil

Ačkoliv jsem tedy na začátku předesílal, že výjezd nebyl nic moc, z  tohoto pohledu se to zdát nemusí. Absence většího množství fotek je vzhledem k takřka neustálému lijavci, dešti či aspoň pokapávání docela pochopitelná. Celý náš výjezd pěkně shrnuje sestřih videa se všemi zajímavými jevy, které jsme viděli, samozřejmě včetně blesků.

Výjezd s blesky. 21. 6. 2007
Autor: R. a M. Sedlmajerové
Hudba: R. Sedlmajer
Formát: MPG
Délka: 2:56
Velikost: 11,5 MB

Pro úplnost ještě radarová animace toho odpoledne.

Pozorované jevy: cumulonimbus, nimbostratus, blesk, praecipitatio


Související odkazy:
Oddělení radarových měření ČHMÚ – zpracování bleskových dat
Oddělení radarových měření ČHMÚ – radarové snímky ČR