21.5.2009 – Lukáš Ronge – Mladá Boleslav

Ač na tento den byla situace velice nejistá, co se týkalo bouřek, rozhodli jsme se s Honzou Šolínem pro výjezd. Po prostudování nejnovějších modelů jsme dospěli k názoru, že nejlepší bude vyrazit směrem k Mladé Boleslavi. Z Trutnova jsme vyrazili okolo 12h a do Mladé Boleslavi jsme dorazili okolo 14:00, kde jsme se stavili na oběd a podívali se na aktuální radarovou situaci. Prakticky nic zajímavého na radaru nebylo, tak jsme čekali, jestli se nakonec něco vytvoří. Okolo 14:30 se začínají tvořit první konvektivní buňky západně od Prahy. A tak jsme se rozhodli, že popojedeme kus za Mladou Boleslav, kde by byl zajímavý pohled J-Z směrem odkud jsme připadnou bouřku čekali.

Timelapsování bouřky - autor: Lukáš Ronge  Srážkové pole na pozorované bouřce - autor: Lukáš Ronge  Zatočený mrak na odcházející bouřce - autor: Lukáš Ronge

Vývoj a postup základny Cumulonimbu

Autor: L. Ronge
Místo pořízení: obec Čistá u Mladé Boleslavi
Přístroj: Ricoh Caplio R6
Formát/velikost: AVI, 5698 kB

Dorazili jsme nakonec na odlehlou silnici cca 10km severně od Mladé Boleslavi u obce Čistá. Již v době příjezdu byl západní obzor značně tmavý, ale bez zajímavé struktury. O několik desítek minut se přidává i  blesková aktivita, což potvrzovala i data ze systému detekce blesků CELDN. Připravil jsem si tedy stativ a začal svým Ricohem timelapsovat postup základny. Mezitím jsem se snažil vyfotografovat blesk, ale frekvence blesků byla malá a okolo 16h bylo ještě hodně světla, což mi nedovolovalo použít delší expoziční čas. Pár blesků, které jsme viděli, byly velmi zdařilé blesky typu mrak-země.

Lehce po 16h jsme se museli na chvilku schovat do auta, protože přes nás přecházela námi pozorovaná bouřka a poměrně silně pršelo. Po dešti jsme pokračovali v pozorování odcházející bouřky a na radaru jsme si všimli nové oblačnosti pokračující naším směrem, vyčkali jsme tedy na místě. Po 30 minutách již byla na dohled a na kovadlině se začaly tvořit oblaky mamma. Znovu jsem tedy začal timelapsovat a druhým fotoaparátem jsem provedl pár detailních snímků.

Oblaky mamma - autor: Lukáš Ronge  Oblaky mamma - autor: Lukáš Ronge  Oblaky mamma - autor: Lukáš Ronge

Vývoj oblaků mamma

Autor: L. Ronge
Místo pořízení: obec Čistá u Mladé Boleslavi
Přístroj: Ricoh Caplio R6
Formát/velikost: AVI, 2065.5 kB 

Radarová animace 15:00-1700 SELČ. Střed snímku značí obec Čistá u Mlade Boleslavi..
©2010 Český hydrometeorologický ústav, Siemens AG, Vaisala Oyj, EUMETSAT
Velikost: 1465.8 kB

Po 18h jsme výjezd ukončili, a pomalu jsme vyrazili směrem domů.

22.5.2009 – Lukáš Ronge – Trutnov, Jaroměr

Na tento den Estofex předpovídal na celou ČR stupeň číslo 1, tedy mohli jsme čekat i zajímavé bouřky. Okolo 11 hodiny bylo již v Německu několik aktivních bouřek, které postupovaly směrem do České republiky. Ve 12 hodin byly již před hranicemi a krátce před 13h Krušené hory nastartovaly další významnější konvekci. V té době jsem již začal pravidelně sledovat aktuální radarové snímky a zvažoval případné uvolnění z práce a výjezd za bouřkou, vše totiž nasvědčovalo tomu, že se něčeho dočkám. Před 14 hodinou dostávám od Honzy Drahokoupila echo, že na bouřce se vyskytuje krásný shelf cloud. Přes ICQ se tedy domlouvám s  Honzou Šolínem a pár minut po 14 hodině mě nabírá v práci a s krátkou zastávkou doma pro nutné foto vybavení vyrážíme směr jih lovit onu bouřkovou linii. Zhruba v 14:30 již pořizuji první snímky a vidíme pěkný shelf cloud. Dle radarových snímků jsme zjistili, že v naší oblasti se vytvořila nová předsunutá buňka oproti hlavnímu bouřkovému jádru.

Shelf cloud - autor: Lukáš Ronge  Shelf cloud - autor: Lukáš Ronge  Shelf cloud - autor: Lukáš Ronge

Radarový snímek z termínu 14:30 SELČ, střed křížku značí Trutnov.
©2010 Český hydrometeorologický ústav, Siemens AG, Vaisala Oyj, EUMETSAT
Velikost: 126.8 kB

Dojeli jsme za Choustníkovo hradiště, kde jsme váhali, jestli máme jet dál na jih nebo vyčkat na této pozici, nakonec jsme se rozhodli pro pokračování, ač se to poté ukázalo jako ne příliš šťastný nápad, protože buňka, která v naší lokalitě vyrostla, zmohutněla a sebrala energii hlavní buňce, v té době jsme již ale byli u Jaroměře. Tady jsme se dočkali velmi silného deště, ale bohužel bez další zajímavé struktury. Dle nejnovějších radarových snímků jsme zjistili, že se na Hradec Králové blíží nová, vysoce bleskově aktivní buňka. Rozhodli jsme se tedy pro pokračování na Hradec Králové. Po cestě jsme viděli několik pěkných blesků a silně nazelenalou základnu bouřky. Tato bouřka později dosáhla i radarové odrazivosti 60 dBZ v 1-5km výšky, což indikovalo i velké kroupy.

Shelf cloud - autor: Lukáš Ronge  Vzdálená bouřka - autor: Lukáš Ronge  Nazelenalá základna bouřky - autor: Lukáš Ronge  Spadlý strom na železniční trať - autor: Lukáš Ronge

Radarový snímek s daty ze systému detekce blesků z termínu 15:10 SELČ, střed křížku značí Jaroměř.
©2010 Český hydrometeorologický ústav, Siemens AG, Vaisala Oyj, EUMETSAT
Velikost: 171.5 kB
Graf z klimatologické stanice v Hradci Kralové.
©2010 Český hydrometeorologický ústav, Siemens AG, Vaisala Oyj, EUMETSAT
Velikost: 42.6 kB

Při zpáteční cestě domů jsme již viděli pouze duhu a zadní část odcházející bouře a v rádiu jsme slyšeli, že na několika místech vznikly působením těchto bouří značné škody.


22.5.2009 – Zbyněk Černoch – Větřkovice

Po celý den jsem sledoval vývoj na obloze a doufal, že něco přijde. Kolem poledne se vytvořilo západně několik Cb, ale ty jak se rychle vytvořily, tak se i rozpadly. S jistým nadšením jsem sledoval vývoj bouří v Čechách a doufal, že něco dojde i k nám. Jsem si odpoledne nachystal vše potřebné a kolem 15:30 vyrazil na svoje místečko, kde jsem sledoval vše podstatné. Jen jsem doufal, že tam nebudu zbytečně stát a čekat na něco, co by nepřišlo. Neměl jsem žádné připojení k internetu, tak jsem byl v očekávání věcí příštích. Na obloze bylo stále mnoho oblačnosti a byl velmi špatný výhled na severozápad. Naštěstí s tím jak se přibližovalo sql, tak se i zmenšovalo pokrytí oblohy. Postupně bylo vidět nasouvající se kovadliny, ale tyto postupovaly východním směrem a začínal jsem mít pochyby, zda se něčeho dočkám. Potom jsem si všimnul oblačnosti která byla velmi nezřetelná a byla těsně nad zemí. Uvažoval jsem, co by to mohlo být 🙂 . To už jsem popadl foťák a jal se fotit. Bohužel jsem měl velmi špatný výhled a uvažoval jsem jak si vylepšit pozici pro focení. Uvažoval jsem o střeše auta, ale toto řešení bylo ihned zavrhnuto. No naštěstí tam místní ZOD navezlo před nějakým časem hromadu hnoje :lol:. Hromada je více než 5 m vysoká a dobře odleželá, takže jsem se naštěstí nikam neprobořil a vyřešil jsem problém s  výhledem na postupující shelf cloud. V autě jsem měl na snímání videa nachystaný můj první foťak, takže proto trochu horší kvalita videa. Jako stativ posloužila pojistka na dveřích a abych měl správný úhel, tak jsem ještě musel pod foťák strčit tužku. Řešení krajně nestabilní, ale nakonec velmi dobře posloužilo svému účelu. Zapnul jsem snímání videa a víc se o ten foťak nestaral, jen jsem doufal, že bude po dvou letech stále fungovat 🙂 . Fotil jsem jak urvaný z řetazu a srdečko mne skákalo nadšením. S přibližujícím se shelf cloudem vzrůstaly mé obavy co přijde.. Ještě před samotným příchodem se zvedl prudký vítr, odhadem okolo 15 m/s.Tento vítr souvisel s tím co se sunulo po zemi ( je to dobře patrné na vid eích). Moc jsem potom už nečekal a sedl do auta a snažil zmizet z tohoto exponovaného místa. Samotné centrum bouře bylo ještě dost vzdálené, jen jsem slyšel občasné zadunění. Vyjel jsem na cestu a tam jsem čekal. Příšel poměrně silný déšť, ke kterému se přidaly i kroupy do 0,5 cm, poté opět přechod do deště, ale nebyl ještě všemu konec. Po cca 3 minutách opět nástup krup, ale tentokrát již okolo 1 cm.. Jsem si jen pomyslel jak bude brácha nadávat ( měl jsem pravdu, nadával dobře ). Poté už jsem směřoval domů, abych obhlédnul kolik napršelo a pod.. Již před příchodem bouře vyletěla elektrika a cca 1 h nešla. Z kontroloval jsem srážkoměr, honem vyfotil kroupy a doufal, že elektrika půjde co nejdříve. Blesková aktivita nebyla při přechodu nikterak výrazná (převládaly CG, nejbližší úder okolo 0,5 km), ale po přechodu již bylo slyšet nepřetržité dunění.

Shelf cloud - autor: Zbyněk Černoch  Přicházející bouře - panorama - autor: Zbyněk Černoch  Panorama bouřky - autor: Zbyněk Černoch

Radarový snímek s daty ze systému detekce blesků z 17:30 SELČ, střed obrázku značí obec Větřkovice.
©2010 Český hydrometeorologický ústav, Siemens AG, Vaisala Oyj, EUMETSAT
Velikost: 185.5 kB


22.5.2009 – Michal Geryk – Přerov

Na pátek 22. května slibovaly modely výraznější a organizovanější bouřky, ale celé dopoledne a poledne se toho moc nedělo a my na Moravě jsme pomalu propadali pesimismu, protože hustá vrstevnatá oblačnost a slabý déšť nedávaly velkou naději na slušnou podívanou. Až když se po poledni začalo vyjasňovat a oteplovat k letním +25°C, tak už jsem doufal, že tvořící se squall line na SZ Čech by k večeru mohla dorazit i  k nám. Naštěstí se tak stalo a nejen z Přerova byla podvečer pozorovatelná hradba cumulonimbů na SZ obzoru a rychle se blížila. Já jsem měl nějaké vyřizování ve městě a navíc jsem měl s sebou kočárek a dvě malé děti a tak mě docela dost překvapila rychlost pohybu SQL, protože jsem nestihl včas dojít domů a tak jsme s dětmi našli úkryt v  zastřešené předzahrádce zdejší cukrárny. Byl jsem promočený na kost, ale pár fotek jsem stačil udělat.

Bouřka 22.5.2009 - autor: Michal Geryk  Bouřka 22.5.2009 - autor: Michal Geryk  Bouřka 22.5.2009 - autor: Michal Geryk  Bouřka 22.5.2009 - autor: Michal Geryk  Bouřka 22.5.2009 - autor: Michal Geryk  Bouřka 22.5.2009 - autor: Michal Geryk  Bouřka 22.5.2009 - autor: Michal Geryk

Bouřka přešla dost rychle. Měla krásný arcus (bohužel mi ve výhledu zacláněly budovy), 10-ti minutový liják dal asi 8 mm srážek, sem tam spadla i kroupa do 1 cm, vítr měl nárazy kolem 15 m/s a blesková aktivita byla průměrná – samotné blesky jsem v provazcích deště neviděl, pouze bylo vidět občasné blikání a slyšet hřmění. Ochladilo se o téměř 10°C během krátké chvíle. Škody u nás v Přerově patrně nebyly žádné. Bouřka se na rozloučenou uvedla pěknou duhou, ale tu už jsem nefotil a byl jsem rád za to, že už jsem doma a v suchu…


2.5.2009 – Matěj Grék – Ostrava

Na 21. a 22. května vydal Český hydrometeorologický ústav výstrahu na bouře s nebezpečnými doprovodnými jevy. Pro Čechy platily od 21. po 22. do 21:00 hodin. Pro zbytek ČR – Morava a Slezsko platily po celý den 22. Bylo jasné, že 21. na Moravu a do Slezska nepřijde nic. Ovšem 22. už situace vypadala jinak, zezačátku tvoření bouřkové oblačnosti nad severem Čech však zatím ještě ne. Bouřková oblačnost se začala tvořit nad východním Německem a postupovala dál do severních a středních Čech přes Trutnov, Prahu a Jeseníky dál k východu.

Radarový snímek s daty ze systému detekce blesků z 17:40 SELČ.
©2010 Český hydrometeorologický ústav, Siemens AG, Vaisala Oyj, EUMETSAT
Velikost: 268.8 kB

Jak linie bouřek postupovala dál k východu začínala slábnout její blesková aktivita. To však neznamenalo, že z bouře nezůstane nic. Nad Jeseníky se začaly tvořit další buňky, které později s linií splynuly. Linie se již blížila a já si začal připravovat techniku na pozdější výjezd za bouří. Z okna již šel vidět ne příliš rozsáhlý cumulonimbus.

Cumulonimbus nad Jeseníky - autor: Matěj Grék

Bouře už byla blízko a my se balili na výjezd, v dálce šel vidět návějový oblak(shelf cloud). Cumulonimbus již úplně zakryl Slunce a dodal tak temnou atmosféru onomu výjezdu za bouří. Jedeme po Rudné a naskýtá se nám unikátní pohled na blížící se návějový oblak který postupoval velice rychle proti nám. Fotografie není příliš kvalitní, jelikož jsem fotil přes okno auta.

Shelf cloud - autor: Matěj Grék

Jsme pod návějovým oblakem a jedeme dále na Hlučín, začíná jemně pršet a foukat silný vítr. Za námi už jde vidět výrazné, nazelenalé srážkové pásmo. Přišlo nám, že již nehoníme bouřku my, ale ona nás. Srážkové pásmo se již nebezpečně blížilo a nakonec jsme zastavili u  silnice, kde se nám naskytl hrůzný pohled na návějový oblak přímo nad námi. Vytahuji foťáko-kameru a natáčím postupující pásmo. Auta, která jedou v dálce po silnici již mizí v hustých srážkách. Začínají padat kroupy, které video-dokumentuji. Kroupy už mě nepříjemně bijí do hlavy a tak zalézám do auta. Bohužel se při natáčení stala nepříjemná věc, srážky a kroupy poznamenaly mikrofon a ostřící optiku fotoaparátu, tudíž měl velké problémy jak se zvukem, kdy se ozýval pisklavý zvuk, tak s  obrazem který byl silně rozostřen. Po pár klepnutí do těla přístroje, odejmutí baterky, paměťové karty a jejich opětovné zasunutí přístroj ožívá a já dál video-dokumentuji zajímavé srážky jemné jako sníh. Blesková aktivita byla velice bídná – kolem 1 blesku za půl minuty. Srážky a vítr ustupují a my se vydáváme na cestu domů po které vidíme značně zlámané stromy a větvičky. Na konci výjezdu jsme viděli i slabou primární duhu.

Duha, která se utvořila po bouřce - autor: Matěj Grék


22.5.2009 – Břetislav Onderka – Opava

Dne 22. května přešla přes naše území studená zvlněná fronta, která byla doprovázena bouřkami, kroupami a přívalovými srážkami. Bouřky se objevily okolo 12 hodin UTC nad Krušnými horami a rychle postupovaly směrem k východu. Po celý den bylo horko a my v Opavě jsme se popichovali, kde jen to ten déšť spadne. Máme totiž tady takový problém, většinou to Opavu obejde a nic na nás nezbude. Minulý pátek se na nás usmálo štěstí a za 24 hodin spadlo přes 20 mm srážek. Na to, že v dubnu v  Opavě napršelo pouze 6,5 mm, tak to na rozpálené zemi jen zasyčelo.

Studená fronta na sebe nenechala dlouho čekat. Dorazila za tři hodiny. V půl páté SELČ, přišlo varování. Obloha se částečně zatáhla, zdvihl se vítr, začalo pršet a do toho bubnovaly kroupy velikosti do 1,5 cm. Za 7 minut bylo po všem. To jsme, ale netušili, co za půl hodiny teprve přijde.

Z ničeho nic se obloha zatáhla do černa, jen u obzoru zůstal tenký pruh světla, který záhy zmizel. Vítr se změnil z JZ na severní a z  oblohy začaly padat provazy vody. Silnice se v momentě změnila v řeku, kanalizační vpustě nestíhaly a kde byly plné vody tam si živel nazdvihoval plné kulaté poklopy a dral se ven. Prudce se ochladilo, teplota poklesla o úctyhodných 12 stupňů. Za jednu hodinu spadlo přes 20 mm srážek. Mnozí z vás namítnou, že to není zas taková hrůza, ale jak jsem již uvedl u nás zase až tak neprší.

Radarový snímek s daty ze systému detekce blesků z 17:20 SELČ, střed křížku značí Opavu.
©2010 Český hydrometeorologický ústav, Siemens AG, Vaisala Oyj, EUMETSAT
Velikost: 171.3 kB
Graf z klimatologické stanice Opava-Otice.
©2010 Český hydrometeorologický ústav, Siemens AG, Vaisala Oyj, EUMETSAT
Velikost: 40.1 kB

 


22.5.2009 – Tomáš Stanislavský – Rakovník

Keďže som bol na výlete v Anglicku, nemal som možnosť monitorovať túto situáciu. Avšak už cestou naspäť sa zdalo, že niečo zaujímavé by sa mohlo vyskytnúť. Už v Nemecku v skorých ranných hodinách sa začal vývoj pomerne bohatej kopovitej oblačnosti. Okolo 12:15 sme prekročili hranice Nemecka a Čiech a stavili sa na rýchlom obede. Už pri odchode z  obeda som počul prvé hrmenie (cca 12:45). Nad hlavou sa mi začala rozťahovať nákova a čím ďalej tým viac bola viditeľná aj základňa. Na nej sa postupne začalo formovať niečo ako shelf cloud.. Ten sa po chvíli ale rozpadol… Po ceste som ešte rýchlo skontroloval radarové snímky cez PDA a vyzeralo to, že nás búrka predsa zasiahne. Asi 10 minút som čakal, čo sa bude diať. Búrka sa priblížila na toľko, že základna už bola veľmi dobre viditeľná. Po chvíli sa začali objavovať pod základňou výbežky, ktoré búrka začala „nasávať“. Asi o 13:30 sa pod zák ladňou začala formovať zníženina, ktorá je dobre viditeľná na ďalších fotkách.

Wall cloud? - autor: Tomáš Stanislavský  Vyvýjajúci sa wall cloud(?) - autor: Tomáš Stanislavský  Wall cloud? - autor: Tomáš Stanislavský  Wall cloud? - autor: Tomáš Stanislavský    Wall cloud? - autor: Tomáš Stanislavský

Čím ďalej tým viac som bol presvečený, že sa jedná o wall cloud. Rotácia bola dobre viditeľná. Po chvíli sa tento wall cloud (?) začal znižovať, ale postupne začal slabnúť (rotácia bola pomalšia) a zmenšovať sa. Asi o 14:00 bola búrka priamo nad nami a začali padať krúpy po dobu cca 5 minút, pričom maximálna veľkosť krúp bola odhadom cca 1,5cm. Bol som veľmi príjemne prekvapený. S určitosťou môžem povedať, že to bola (zatiaľ) najlepšia búrka (hlavne čo sa týka štruktúry) v sezóne 2009.

Radarová animace, střed kríže značí obec Rakovník.
©2010 Český hydrometeorologický ústav, Siemens AG, Vaisala Oyj, EUMETSAT
Velikost: 1516.1 kB

 


Fotografie od dalších přispěvovatelů

Húlava - autor: Štěpánka Kosová  Húlava - autor: Štěpánka Kosová  Přicházející wall cloud - autor: Marek Dvořáček  húlava - autor: Tomáš Novotný  húlava postupující z Českého středohoří - autor: Tomáš Novotný  húlava na vznikajícím komplexu MCS, který přešel přes celou ČR - autor: Tomáš Novotný  Obloha před první bouřkou 02 - autor: Martin Šírl  Shelf clouds - autor: Martin Popek  Shelf clouds - autor: Martin Popek  Hůlava1 - autor: Alexandr Šuršakov  Húlava4 - autor: Alexandr Šuršakov  čelo SL dne 22. 5. 2009 - autor: David Hanák  Panorama bouře na SV od letiště - autor: Jan Drahokoupil


Na závěr článku přikládáme několik zajímavých dat z těchto dní.

Radarová animace maximálních odrazivostí 10:30-17:00 UTC.
©2010 Český hydrometeorologický ústav, Siemens AG, Vaisala Oyj, EUMETSAT
Velikost: 2532.9 kB
Snímek z družice Meteosat-9. Produkt VIS-IR.
©2010 Český hydrometeorologický ústav, Siemens AG, Vaisala Oyj, EUMETSAT
Velikost: 235.5 kB
Snímek z družice Meteosat-8. Produkt VIS-IR. Zpracováno softwarem MSGPROC.
©2010 Český hydrometeorologický ústav, Siemens AG, Vaisala Oyj, EUMETSAT
Velikost: 1265.8 kB
Snímek z družice Meteosat-8. Produkt IR-BT. Zpracováno softwarem MSGPROC.
©2010 Český hydrometeorologický ústav, Siemens AG, Vaisala Oyj, EUMETSAT
Velikost: 1063.9 kB
Pole maximálních odrazivostí za období 24 hodin.
©2010 Český hydrometeorologický ústav, Siemens AG, Vaisala Oyj, EUMETSAT
Velikost: 174.9 kB
Sumace bleskových výbojů – CELDN.
©2010 Český hydrometeorologický ústav, Siemens AG, Vaisala Oyj, EUMETSAT
Velikost: 47.7 kB

 


Zdroje dat:

    • Radarové oddělení ČHMÚ
    • Družicové oddělení ČHMÚ
    • EUMETSAT
    • Siemens AG
    • Vaisala Oyj

Související odkazy:

http://www.chmi.cz/meteo/rad/index.html – Oddělení radarových měření ČHMÚ

http://www.chmi.cz/meteo/rad/blesk/ – zpracování bleskových dat ČHMÚ

Související diskuze na fóru:

http://forum.bourky.com/viewtopic.php?f=32&t=435 – související diskuze na fóru – 21. a 22. 5. 2009