V sobotu 26. 5. 2007 se první bouřky začaly na střední Moravě tvořit kolem 12. hodiny SELČ v oblasti Českomoravské a Drahanské vrchoviny a na Hané a postupovaly směrem od jihozápadu. Kolem 19. hodiny SELČ se bouřky v oblasti SZ Moravy přechodně uspořádaly do jednoho pásu (squall line?). Poté se však změnil směr postupu bouřek a směřovaly od jihu k  severu (flanking line?). Vznikaly nad Chřibami, postupovaly přes hanácké nížiny až k Jeseníkům. Bouřková činnost skončila na střední Moravě až kolem 3. hodiny ranní SELČ. Tato bouřková situace přinesla velmi intenzívní srážky v oblasti Chřibů, Drahanské vrchoviny, na Hané a v  Jeseníkách. Nejvyšší srážkové úhrny byly na těchto stanicích: 75 mm srážek spadlo v Oskavě u Šumperka, 69 mm ve Štěpánově u Olomouce, 66 mm ve Šternberku, 49 mm v Tovačově u Přerova. Viz mapa srážkových úhrnů:

Zajímavé byly i blesky. Počet výbojů nebyl nijak mimořádný, ale je zajímavé, že velký počet blesků byl typu CG (mezi oblakem a zemí). Nicméně tyto výboje způsobily obrovské potíže Českým drahám mezi Olomoucí a Mohelnicí – rozmary počasí vyřadily zabezpečovací zařízení na koridorové trati.

U mě v Přerově nebyla bouřka nijak výrazná (až na pár silných výbojů a množství srážek pouze 7 mm) – Přerov totiž zasáhla jen okrajem, ale byla krásně pozorovatelná ze 7. patra paneláku s dobrým výhledem právě na SZ obzor směrem na Olomouc či Prostějov.

Ještě zveřejňuji pár fotek z bouřek 26. 5. 2007 odpoledne a večer – bohužel bleskové výboje pro časové zaneprázdnění jsem nemohl vyfotit.

  První Cb v poledne nad SZ obzorem - autor: Michal Geryk  Cb - pohled na západ - autor: Michal Geryk  Nová večerní bouřka - pohled na západ - autor: Michal Geryk  Kovadlina Cb nad Oderskými vrchy - pohled na SSV - autor: Michal Geryk Bouřka v těsné blízkosti Přerova - pohled na západ - autor: Michal Geryk

Pozorované jevy: cumulonimbus, cumulus, blesk, praecipitatio

Související odkazy:
Bouřky 26. 5. 2007 – článek o bouřkách ve středních a severních Čechách
Oddělení radarových měření ČHMÚ – zpracování bleskových dat
Oddělení radarových měření ČHMÚ – radarové snímky ČR