Situace

S posledními dny měsíce dubna ovlivňovala počasí na našem území hlavně tlaková výše nad Skandinávií v součinnosti s rozsáhlou, ale mělkou oblastí nízkého tlaku vzduchu nad Středomořím. Mezi těmito dvěma tlakovými útvary pronikala na naše území od východu teplejší, poměrně vlhká a slabě labilní vzduchová hmota, což vedlo k tvorbě přeháněk a bouřek. Předpovědní mapy na SkyWarnu se tak opět zabarvily pro začátek alespoň do žluta.

Situace ale nebyla nijak ideální. Instabilita byla jen velmi slabá až slabá, kdy hodnoty ML CAPE dosahovaly maximálně pár set J/kg. Dynamika pak byla ještě horší, střih větru v 0-6 km mizerný, často výrazně pod 10m/s, ale situace ani neposkytovala žádný vhodný impulz pro počátek vývoje konvekce. Přeháňky a bouřky tak vznikaly hlavně v rámci oblastí s pestřejším terénem a nezřídka kdy zasahovaly v následný den stejné oblasti. I tak se vyskytovala ojedinělá krupobití, a to i kvůli prozatím velmi nízko položené nulové izotermě. Z oblaku vypadávající kroupy tak nemusely propadávat až tak tlustou vrstvou vzduchu s nadnulovou teplotou, kde by mohly postupně všechny roztát.


David Rýva – Kolín


Lukáš Větříšek – Prostějov

28. 4. 2011 – Hned ráno, když  jsem vstal, šel jsem na počítač prohlédnout některé meteorologické modely a také předpovědi Estofexu  a Skywarnu. Po shlédnutí jsem měl o něco pozitivnější pocit, protože byla šance, že se tu nějaká bouřka ukáže. Okolo třinácté hodiny, když jsem šel ze školy domů jsem pozoroval, jestli se už na obloze začíná něco dít. Po příchodu domů jsem si zapnul radar a potvrdilo se moje ne moc radostné očekávání, že k Prostějovu nemíří žádná bouřka.  Proto jsem čekal a čekal. Po aktualizaci radaru v 12:30 UTC jsem si všimnul, že kousek od Olomouce se něco vytvořilo. Proto jsem s velkým napětím čekal na další radarový snímek. Po aktualizaci jsem si začal chystat všechnu moji techniku, protože buňka zesílila. Hned za buňkou vnikla další, mnohem silnější. Proto jsem vyrazil ven vyfotit nějaké snímky. Zpozoroval jsem pár  záblesků a hromů. Poté co jsem dorazil domů jsem zjistil, že bouřka slábne. K večeru už žádná bouřka nepřišla, ale i tak jsem rád, že se nějaká bouřka objevila.

30. 4. 2011 – Na tento den jsem s napětím čekal již několik dní, protože jsem doufal, že nás zasáhnou nějaké bouřky. Proto jak jsem vstal, tak jsem si šel prohlédnout předpovědi. Ty mi udělaly radost, protože jak Skywarn tak i Estofex pro nás bouřku předpovídali. Okolo třinácté hodiny jsem z Prostějova začal pozorovat cumulonimbus z bouřky, které byla u Zlína. V půl druhé se začalo v Prostějově zatahovat a po pár minutách jsem zaslechl první hrom tohoto dne.  Proto jsem rychle utíkal k počítači, abych se podíval, jestli se v Prostějově nevytvořila nějaká buňka. Moje tušení se vyplnilo. Mezi Prostějovem a Olomoucí vzniklo bouřkové jádro. Bouřka dále postupovala směrem na Kostelec na Hané, který je od Prostějova opravdu jen kousek. Proto jsem šel ven a bouřku jsem dále sledoval. Bouřka dále postupovala a já jsem zavolal mé kamarádce, která bydlí u Kostelce a zeptal se jí, jak se bouřka chovala u nich. Bylo mi řečeno, že u nich padaly 1 cm kroupy a silně pršelo. Protože jsme ten den jeli na grilování k naší rodině musel jsem pozorování této bouřky přerušit. Protože rodina bydlí na okraji Prostějova, po příjezdu jsem měl ještě možnost pozoroval již odcházející bouřku.  Bylo 15:45 SELČ a u Olomouce vznikla další buňka. Proto jsem sledoval kudy míří a usoudil jsem, že nás nezasáhne. Jen do té doby co vznikla další buňka. Zde už bylo jasnější, že nás tato buňka zasáhne. Netrvalo moc dlouho a uslyšel jsem další hrom. Proto jsem vytáhl foťák a začal jsem fotit. Podle radaru nás mělo zasáhnout poměrně silné pásmo, ale jen co dorazilo do Prostějova tak začalo slábnout a začalo pršet. Teplota začala rychle klesat, celkem napršelo 3 mm. Poté nás už žádná bouřka nezasáhla, ale myslím že to byl vydařený den a doufám, že bouřková sezona bude dále pokračovat.

Blesk - autor:   Blesk - autor:   Bouřka - autor:  Cumulonimbus - autor:

Robin Duspara – Úvaly

28.4.2011

Na tento den, stejně jako na předchozí, jsem čekal s nadějí, že konečně uvidím svou první letošní bouřku. Již od rána jsem seděl u PC a sledoval vývoj situace. První přeháňky a bouřky se v ČR začaly tvořit už v poledne. U nás jsem se zatím mohl jen kochat krásnými cumuly. Celé odpoledne náš žádná bouřka nezasáhla a večer jsem již nedoufal, že nás zasáhne.

Když jsme před 20. hodinou s Lukášem Větříškem po telefonu vyhodnocovali dnešní den, šel jsem si sednout na terasu, ze které jsem zahlédl na východě tmavé mraky. Hovor jsme ukončili a já se šel podívat na radarové odrazy a detekci blesků. Zapnul jsem si také můj příruční detektor blesků StrikeAlert. Na radaru to nevypadalo sice nijak silně ale tmavé mraky se stále přibližovaly. Těsně před 20. hodinou zaznamenal StrikeAlert výboj a zanedlouho se ozval hrom. Okamžitě jsem popadl foťák se stativem a vyběhl ven.

Bouřka  přibližně trvala půl hodiny. Spadlo u nás jen pár kapek ale já měl obrovskou radost z mého prvního letošního úlovku.

CG blesk - autor:  CG blesk - autor:  CC blesk - autor:   CC blesk - autor:

29.4.2011

Kolem 14:30 pozoroval slabou bouřku s pár hromy. Přímo nás nezasáhla.

30.4.2011

Na sobotu jsem se těšil hned ze dvou důvodů. Za prvé modely nazanačovaly dobré podmínky pro vznik bouřek a za druhé bylo na odpoledne v plánu grilování.

Po poledni se začaly tvořit bouřky. První, vzdálená, bouřka šla jižně od nás. Další bouřky se tvořily severně a východně. Z důvodu malého výhledu ze zahrady jsem vyjel na pole mezi Úvaly a Rostoklaty.

Když jsem vše zdokumentoval, odebral jsem se zpět domů, kde již byl rozpálený gril.

Bouřky a přeháňky nás ale celé odpoledne severně obcházely.

Když večer skončilo grilování, odebral jsem se vložit fotky do PC.  Byl jsem unaven a situaci jsem už moc nesledoval. Přibližně ve 20:45 jsem zaslechl, jak kapky deště klepou do parapetu. Kouknul jsem se na aktuální radarový odraz a viděl, že se nad námi vytvořila přeháňka. Otevřel jsem dveře, že se podívám na strukturu, když v tom obrovský záblesk a hned poté hrom jako rána z děla. Údery blesků byly blízké a proto jsem vše raději sledoval přes webkamery.

Bouřka východně od nás - autor:    - autor: