Luboš Tuháček – Kladno; Velvary, okr. Kladno

Kalendář ukazoval středu a Estofex (odkaz) pro nás blázny do bouří vyhlásil na dnešní den poplach v podobě stupně jedna pro naši oblast. Hmmm, jak příjemná to vyhlídka na prostředek týdne.

Pracovní odpoledne se velmi pomalu vleklo při sledování radaru (taky máte takovou úchylku?). První bouřky se totiž v mém okolí začaly tvořit už v půl druhé a měly JV směr postupu. Kolem třetí už se ženu na místo s výhledem na jih, které je jižně od Kladna. Dle radaru by mě mohla buňka jdoucí poblíž minout o pár kilometrů západněji. Zastíní slunce a pokud občas „vyprdne“ nějaké to CG-čko, budu připraven ho navždy zaznamenat na kartu foťáku.

Radarová animace ČHMÚ s detekcí blesků Blitzortung.org zobrazující odpolední bouřkovou činnost v čase 14:50 – 16:40 (SELČ)

© Český hydrometeorologický ústav, Siemens AG, Blitzortung.org

Velikost: 2 800 kB

Bouřka se blíží, a já jako již tradičně pouštím časosběrné snímání. Druhý foťák čeká na první záblesk. Stojím vedle auta a netrpělivě čekám. Do toho zase závislácky prohlížím radar na mobilu. Bouřka se rozhodla, že mě pozdraví a zamířila si to přímo na mě, potvora jedna. Tím mi ale vůbec neudělala radost, jiné místo západněji mě v ten moment nenapadlo. Plán byl proto jasný – až přijde, přečkám to statečně v autě. Bylo krátce po 16. hodině. Chvíli před tím, než dorazilo první kapkovité osvěžení – PRÁSK ! – CGčko někam za kopec. No heleme se, tak ono to půjde. Nervozně prohlížím foťák. Je tam? No jasně, že tam JE. Letošní první úlovek – a k tomu takový fešák, hmmmm. Chválím bleskolapku. Ona totiž dost často tyhle věci nechytá ☺

A hned mám lepší náladu. Moje radost netrvá moc dlouho, na řadu přichází kapky a jako správný bouřkolovec balím rychle techniku. Silnější déšť přichází hodně rychle. Tak tak, že to stíhám všechno uklidit. Dávám stativ s foťákem do kufru auta – aneb jak je dobré míti kombíka – a sedám si do kufru vedle. Předek vozu je přímo proti bouřce, takže ani v prudkém dešti by na foťák pršet nemělo, když je kufr auta otevřený nahoru. Sám jsem měl problém se do kufru poskládat, a tak mi pršelo na nohy. Naštěstí deka vše vyřešila. Tak ještě poslední úprava pozice a pohodlí…. a PRÁSK ! znova. Rána jak hrom – aha, už vím, proč se to tak říká. První myšlenky jsou černé. Vždyť jsem se v autě zrovna vrtěl, pokud to něco vyfotilo, bude to máznuté, nééé. Ani nedýchám, mačkám tlačítko prohlížení souborů. No to mě voloupej, Je tam další exemplář a snad ještě hezčí než ten první – větvičáček a za dne. Tak to si nechám líbit. Víc už nepotřebuji. I kdyby už dnes nic nebylo, budu spokojený. Dva ze dvou chytil trigger, asi odpočatý po zimě.

Déšť zesílil, přechází mě červené jádro, naštěstí bez krup. Ještě několikrát prohlížím snímek a nevěřím vlastním očím. Něco takového za dne, ve čtyři hodiny odpoledne. To se mi ještě nepovedlo. Zkouším zjistit, kam udeřilo, odhaduji to maximálně na 2 km. Nastavuji znovu foťák a doufám, že třeba něco…. A ono prd, velebnosti. Nic dalšího už se nekoná. Ještě asi 10 minut sedím v kufru a čekám, až déšť poleví. Pak přebíhám na místo řidiče a kontroluji radar. V dohledné době se sem nic zvláštního nechystá, další aktivní buňka je až u Žatce. Mám trochu času. Pojedu tedy najít místo, kam to prásklo. Bohužel po půl hodině hledání to vzdávám. Dle radaru se přiblížila ona zmíněná buňka a vypadá hodně, ale hodně zajímavě. S bílým jádrem. Hohooo, to by bylo super tam něco nafotit, je totiž hodně elektricky aktivní. Pojedu jí naproti, snad ještě nějakou dobu vydrží. Kousek od Slaného vybaluji vercajk, mám senzační místo s výhledem na Středohoří. Jihozápadně ale ještě burácí jiná buňka. Nastavuji časosběrné snímání na SZ na Středohoří a druhý foťák na JZ, aby chytal případné blesky. Po pár minutách bouřka u Prahy ztrácí na síle. Orientuji tedy vše co mám na SZ. Chvíli na to se odporoučí i ta druhá a blíží se pouze její srážkové pole.

Radarová animace ČHMÚ s detekcí blesků Blitzortung.org zobrazující odpolední bouřkovou činnost v čase 16:40 – 19:50 (SELČ)

© Český hydrometeorologický ústav, Siemens AG, Blitzortung.org

Velikost: 6 440 kB

Začínají dopadat první kapky deště, rychle balím. Vypínám časosběr a letím do auta. Prší asi půl hodiny, mezitím u Lovosic vzniká další bouřka, znovu pouštím časosběr. Rozpadá se ale hned po tom, co vyplodí dva blesky. Slunce se dostává níže k horizontu a nasvětluje srážkové pole kousek od hradu Hazmburk. Ještě chvíli čekám, zda se nevyloupne něco dalšího, ale zdá se, že je to pro dnešek vše. Škoda, že jsem se nepřesunul o tu půlhodinu dříve. Lounská bouřka byla nejsilnější, která se v mém dohledném okolí toho dne vyskytla a paradoxně z ní nemám téměř nic.

časosběrné video rozpadajících se bouřek

Dáša a Honza Drahokoupilovi – Brandýsek,Třebusice, Slavětín

Po pokusu z předchozího dne nastala další příležitost na znovu a třeba i lépe. Začalo se opět doma z věžičky nejdříve pileem na jednom ubublaném cébáku, který opět mířil pryč, a poté přišel na řadu objezd pásu bouřkových jader západním směrem, kde se mi podařilo zachytit celkem slušný, byť již celkem vzdálený blesk. Kolega Luboš ho chytil mnohem zdařileji a mnohem blíž :-).

Následně vláček tvořících se bouřek popojel trochu východněji a my se tak dostali do kolizního kurzu. Abychom se vyhnuli srážkám, vyrazili jsme směr Třebusice, ale nakonec jsme neodbočili na naše oblíbené místo s výhledem na Říp, ale popjeli trochu dál na severovýchod směrem na Zvoleněves. Zde jsme nouzově našli jakýsi vjezd do pole s výhledem téměř do všech stran. Moc se mi tam nelíbilo, na západ trčela v popředí směs vysoké odkvetlé řepky a bodláků a navíc jsem měla obavu, že se příliš bouřkám vzdalujeme. Ostrý záblesk světla a následná rána mě přesvědčily, že s přílišnou vzdáleností problém nebude.. Buňky ovšem jak rychle vznikaly, tak rychle též zanikaly. Vylezli jsem ven. Před námi tmavla další základna, zamířili jsme tedy na na ni, ale kromě pár záblesků uvnitř mraku se tomu do ničeho dalšího už příliš nechtělo. A to ani když bouřka přelezla silnici a dostala se pro nás do fotogeničtější pozice nad polem mladého obilí, kde by to nějakému pořádnému větvičáku v zesilujícím srážkovém poli určitě slušelo. Jeden CG blesk, aby se neřeklo, přišel až na závěr v již značné vzdálenosti.

Radarová animace ČHMÚ s detekcí blesků Blitzortung.org zobrazující přechod linie bouřkových jader kolem naší pozice nedaleko Zvoleněvsi (červený křížek), ke konci této animace jsme se přesunuli ke Slavětínu (okr. Louny)
© Český hydrometeorologický ústav, Siemens AG, Blitzortung.org

Ještě jsme to nechtěli úplně vzdát a jelikož to v našem okolí klasicky všechno zdechlo, vyrazili jsme na naše oblíbené místo ke Slavětínu u Peruce (okr. Louny), kam ještě mířilo pár dosud žijících pokusů. Toto místo jsme letos navštívili navzdory nepříznivé bouřkové situaci na SZ mockrát a pokaždé s podobným výsledkem: “Jó, kdyby tu tak v tom teď začaly létat pořádné blesky, tak máme fotky do kalendáře, jenže..”


Související odkazy:

www.chmi.cz – Český hydrometeorologicky ústav www.estofex.org – European Storm Forecast Experiment
www.blitzortung.org – A world-wide, real-time, community based lightning detection and lightning location network with live lightning maps