Po téměř měsíci čekání se Střední Čechy „dočkaly“ dvou dní s bouřkami. Na vlnící se nevýrazné studené frontě se k nám od západu dostává kupovitá oblačnost v podobě přeháněk a bouřek. Není to sice žádná „pecka“, ale ujít si to po dlouhé pauze rozhodně nenecháme.

  Jan Drahokoupil, Miroslav Sedlmajer, Veronika Mičáková – Slaný a okolí

  5. července se první bouřky začínají objevovat již od časných ranních hodin.  Mě však na výjezd lákají až odpolední bouřky, které se k mému domovu blíží od severozápadu.

Radarový zoom s křížkem značícím Brandýsek. Čas – 14:45 SELČ
© 2010 Český hydrometeorologický ústav, Siemens AG, Vaisala Oyj
Velikost: 265 kB

Před půl třetí balím věci a vyrážím do terénu. Nejprve zastavuji na tradičním místě na Rovinách. Je to ale spíše technická zastávka, kdy zapínám netbook, připojuji se na internet a také aktivuji GPS přijímač, abych mohl sledovat svou přesnou polohu na radaru. S netbookem na autostativu pomalu vyrážím vpřed k dalšímu cíli své cesty. Mířím ke slánskému letišti, kde je dobrý rozhled po krajině. Co je ale důležitější, že místo je pro tento okamžik lépe situované vůči přicházejícím bouřkovým jádrům. Zastavuji na málo frekventované silnici kousek od vzletové a přistávací dráhy a sleduji situaci. Překvapuje mě čilý ruch na letišti vzhledem k blížící se bouřce.

Radarový zoom. Křížek značí město Slaný. Čas – 15:05 SELČ.
© 2010 Český hydrometeorologický ústav, Siemens AG, Vaisala Oyj
Velikost: 265.8 kB

Provoz na letišti do poslední chvíle - autor: Jan Drahokoupil

Zdá se, že nejsilnější jádro mine mou pozici západně, ale přímo nad městem Slaný se začíná tvořit nová buňka. Přesto sleduji hlavně západ. Schovávám se do auta, protože začíná hřmít víc, než by mi to bylo venku milé. Nasazuji Lightning Trigger a snažím se z ruky vyfotit nějaký ten blesk. Blýská se však jen sporadicky a tak se mi nakonec daří vyfotit jen jeden blesk, který se sotva vešel do záběru.

CG blesk u letiště Slaný - autor: Jan Drahokoupil

Nový vývoj nad městem Slaný - autor: Jan Drahokoupil

To hlavní má však teprve přijít… Sleduji radar a vidím, že se nějakých 20 km severně od Slaného tvoří další jádro, které se v danou chvíli jeví jako docela intensivní. Rozhoduji se pro okamžitý přesun na severní okraj města, odkud bude dobrý výhled. Ještě než odjíždím, domlouvám se s Mirkem, který za mnou pomalu míří z práce.

Radarový zoom s vyznačenou bouří na severu od Slaného. 15:25 SELČ.
© 2010 Český hydrometeorologický ústav
Velikost: 256.5 kB

Za městem zastavuji na oblíbeném místě, ale zde se zdá, že nebude tak dobrý výhled na přicházející bouři, tak ještě provádím drobný „skok“ o pár set metrů dál na námi známou polní cestu, kde konečně nacházím ten pravý výhled. Celý severní obzor mám jako na dlani a mohu tak nerušeně sledovat, jak se na čele bouře formuje krásná húlava.

Okamžitě měním nastavení fotoaparátu na manuální režim a dávám se do snímání panoramatické fotky. Když jsem s výsledkem spokojený, běžím pro Ricoha a chci pořídit timelapse příchodu húlavy. Dávám foťák na ministativu na střechu auta a nastavuji intervalové snímání. Nejsem však spokojen se záběrem ani umístěním foťáku, a tak se rozhoduji pro další timelapsovací jednotku, kterou nebude nic jiného, než má zrcadlovka. Situace se vyvíjí pěkně svižně, tak nastavuji přes kabelovou spoušť interval dvě vteřiny a zaměřuji se na předpokládaný směr postupu bouře tak, aby mi celá „vběhla“ do záběru.

Húlava a za ní silné srážky - autor: Jan Drahokoupil

Timelapse húlavy s intenzivními srážkami severně od Slaného, 5. 7. 2010Autor: Jan Drahokoupil
Formát: AVI
Délka: 0:14 min.
Velikost: 27,2 MB

Přijíždějí Mirek s Veronikou a hned se dávají do focení po mém boku. Zdá se, že bouře se „rozhodla“ zbavit veškerých svých srážek najednou a tak sledujeme prudký liják jen několik kilometrů od nás. Nejspíš se tam vyskytují i kroupy, o čemž se chceme jet přesvědčit, ale nakonec měníme naše plány a zůstáváme stranou. Na místě zrodu této bouřky se totiž formují další mračna, a tak se vydáváme směrem k nim. Nakonec zastavujeme na polní cestě kousek od Mšených lázní. Je zde dobrý výhled, tak se pouštíme do intervalového snímání…

Timelapse vývoje na severu  –  první fáze, 9. 6. 2010Autor: Jan Drahokoupil
Formát: AVI
Délka: 0:24 min.
Velikost: 20,1 MB

Vývoj pileusu - autor: Miroslav Sedlmajer   Naše „ležení“ u hráškového pole - autor: Miroslav Sedlmajer  Vyvíjející se Cb pohybující se východním směrem (vpravo) - autor: Miroslav Sedlmajer  Večerní konvekce - autor: Miroslav Sedlmajer


  O den později mě již dopoledne láká na výjezd formace slabších bouřkových jader, které se svižně přibližují od západu.

Radarová situace ze 6. 7. 2010. Křížek značí Brandýsek
© 2010 Český hydrometeorologický ústav, Siemens AG, Vaisala Oyj
Velikost: 278.1 kB

Před jedenáctou vyrážím na Rovina. Fotím blížící se oblačnost, ale nějak se mi nezdá, že by z toho mohlo být něco výraznějšího, když v tom mi píše Tomáš Novotný, že u něj se tvoří docela pěkná húlava. Koukám tedy na radar a rozhoduji se pro přesun na lepší místo. Vydávám se směrem k letišti Ruzyně, abych získal alespoň malý náskok před bouří, která mě předbíhá zprava. Zastavuji na známém místě u obce Dobrovíz, kde mám však jen pár minut na několik fotek pro zhotovení panoramy. Čelo bouře zde opravdu nabízí daleko lepší pohled na húlavu, než jsem mohl mít u Brandýska, ale rychle se přibližuje a blýská se již nepříjemně blízko.

Bouře se blíží k letišti Ruzyně, vyznačené křížkem.
© 2010 Český hydrometeorologický ústav, Siemens AG, Vaisala Oyj
Velikost: 207.3 kB

boční pohled na čelo bouře - autor: Jan Drahokoupil

Sedám do auta a přesouvám se o pár set metrů dál, kde by mohl být lepší výhled, ale to již začíná intensivně pršet a blesky jsou blíž a blíž.

Na hraně jádra bouře s četnými blízkými blesky.
© 2010 Český hydrometeorologický ústav, Siemens AG, Vaisala Oyj
Velikost: 211.5 kB

Jak tak sedím v autě a pozoruji a natáčím, najednou přijíždí auto a parkuje vedle mě. Je to Radek. Je úžasné, že jsme se bez jakékoliv předchozí domluvy setkali v terénu, navíc na místě, kde často nebýváme. Chvíli sledujeme situaci a poté se společně přesouváme do Jenče, kde ještě pozorujeme závěr bouře. Dále se naše cesty opět rozcházejí a každý volíme odlišnou cestu k domovu.


Související odkazy a zdroje dat:
http://www.chmi.cz/meteo/rad/index.html – Oddělení radarových měření ČHMÚ
http://www.chmi.cz/meteo/rad/blesk/ – zpracování bleskových dat ČHMÚ

 Související diskuze na fóru:
http://forum.bourky.com/viewtopic.php?f=37&t=720 – bouřky 4. a 5. 7. 2010
http://forum.bourky.com/viewtopic.php?f=37&t=721 – bouřky 6. 7. 2010