Devatenáctého května byl obyčejný pracovní čtvrtek, Honza už byl na cestě na meteorologický sraz v Radostovicích, Verča měla odpolední, a tak zbyla „bouřková hlídka“ v naší oblasti na mě. Jakmile jsem okolo třetí hodiny vyšel z práce z klimatizované budovy, praštil mě do obličeje těžký dusný vzduch ohřívaný až do nesnesitelných teplot žhnoucím sluncem.

Radarová animace s křížkem značícím Prahu 6. Čas – 17:00–21:30 SELČ
© 2011 Český hydrometeorologický ústav, Siemens AG, Vaisala Oyj
Velikost: 4 436 kB

Během deseti minut se přesouvám na střechu obchodního domu Šestka k zaparkovanému vozu. V dáli na jihu už obloha pěkně kvete, ale vše je velmi daleko a navíc proti slunci. První dnešní timelapse tedy spouštím východním směrem nad Prahu na drobnou kupovitou oblačnost v pozadí s vyvíjejícím se snad cumulonimbem. Uběhla asi hodinka a na jižním obzoru stále ještě v prudkém protisvětle mě zaujala trčící rychle rostoucí věž. Neváhal jsem ani minutku a dal timelapsovacímu Canonu nový úkol – tentokrát jsem ho upevnil na Gorilla Pod na plot okolo střešního parkoviště. Zvolna sílící vítr však s plotem kýval, na což jsem bohužel přišel až při zpracování videa.

Aktivní věž na jihu - autor:   Jižně položený cumulonimbus - autor:

Z poklidného timelapsování mě vytrhává až bouřková buňka. která vyskakuje v oblasti Slaného ještě před samotnou bouřkovou linií. O pozornost si říká nejdříve výraznou hlavicí a posléze i elektrickou aktivitou.

Celkový pohled na situaci severozápadně - bouřka na Slánsku - autor:   Hlavice buňky vziknuvší na Slánsku - autor:   Místní konvekce - autor:

To už ale nelením, dávám střeše Šestky sbohem a vydávám se směrem na Kralupy, kde doufám alespoň v nějaké místo k zastavení, které by mi umožnilo pozorovat kýženým směrem. Štěstí se na mě usmívá už těsně před obcí Horoměřice, kde si vybírám vjezd do pole po pravé straně silnice. Mezi mnou a nyní již velice slušně aktivní bouřkou tak zůstává frekventovaná příměstská silnice v odpolední špičce. Přeskákat se stativem na druhý „břeh“ tak není vůbec jednoduché a tak několikrát s maximálním nasazením skáču přes kopřivy na druhé straně silnice, abych se dostal do pole, odkud začínám natáčet blesky kompaktem Canon. Můj záměr je takový, že vedle menšího bratříčka postavím ještě zrcadlovku s nasazeným Lightning Triggerem a pokusím se zachytit nějaký ten blesk i jako fotografii. Jenže ouha, u druhého stativu chybí upevňovací destička, tak pokládám zrcadlovku na střechu auta, jakž takž ji směruji na nejaktivnější část bouře a zkouším, co to dá. Ač se snažím sebevíc, zůstává jen u jednoho úspěchu. Světla je ještě poměrně hodně, světelný senzor Triggeru navíc matou projíždějící automobily. Já se však nevzdávám a zatímco nechávám Triggera pracovat, odbíhám kontrolovat nahrávání videa na protější straně.

Bouřková buňka postupující ze Slánska na severovýchod - autor:   Blesk - autor:

Každou chvíli mám oči na obloze nade mnou, ale na chvíli si zapomínám hlídat záda. Cumulonimbus, který jsem předtím snímal ze Šestky, se nádherně vyvinul a v podvečerním slunci vypadal opravdu luxusně:-) Neváhám ani na chvíli, nechávám zrcadlovku (marně) konat, skáču si opět přes silnici a kopřivy do pole pro kompakt a připravuji ho na nový úkol – intervalové snímání zmíněného cumulonimbu.

Rozsáhlý cumulonimbus capillatus incus - autor:   Canon SX200 v akci - timelapsuje - autor:   Postupující cumulonimbus - autor:

Situace je teď taková, že bouře, kterou snímám zrcadlovkou postupuje neslábnouc severovýchodním směrem ode mne a osvícený „cébák“ se nejistě posunuje severoseverovýchodním směrem tak, že mě pravděpodobně jeho jádro mine a nade mnou tak zůstane modrá obloha. Už teď se v duchu připravuji na případné časosoběrné snímání blížícího se oblaku zrcadlovkou s objektivem Samyang 8 mm Fish-eye, pokud by se kovadlina rozrostla mimo záběr kompaktu. Tak se také stává a já až do konce timelapsuji zrcadlovkou. Takhle pěkná situace si to, myslím, zaslouží.

Kovadlina natažená nad moje stanoviště... - autor:

Nakonec ještě sestřih dnešních blesků na severněji položené bouřce.


Další fotografie…

Ivana Drahokoupilová:

Vznikající bouřkový mrak s přistávajícím letadlem - autor:   Cumulonimbus capillatus incus - autor:


Související odkazy a zdroje dat:

http://www.chmi.cz/meteo/rad/index.html – Oddělení radarových měření ČHMÚ
http://www.chmi.cz/meteo/rad/blesk/ – zpracování bleskových dat ČHMÚ