Úvod k pondělí 20. července 2020 – J. Švarc

Po chladném a upršeném předešlém týdnu postoupila v západním vlhkém proudění do střední Evropy studená fronta, která přinesla bouřkovou činnost zejména do České Republiky, Polska a nad Slovensko. S postupem dále do východní Evropy nebyly projevy již tak výrazné. Prostředí těsně před frontou skýtalo vcelku optimální podmínky jak pro iniciaci bouřek, tak jejich konsolidaci do kompaktnějších shluků či linií. Modely nabízely labilitu v rozmezí 500 -1500 J/Kg s mírnou dynamikou (DLS 10-15 m/s). 

Pohled na zvlněnou studenou v produktu Airmass družice MSG
Zdroj: EUMESAT.org
Sondážní měření z Prostějova ve 12:00 UTC
Zdroj: D. Rýva

Iniciace prvních buněk byla podmíněna převážně orograficky. Bouřky se vyskytly již před obědem v závětří Šumavy, Krkonoš a v Jesenících. S přibývajícími hodinami slunečního svitu rostla i insolace a přeháňky a bouřky se v roztříštěné podobě objevovaly na větší části Vysočiny a Moravy. V Čechách byly méně četné. 

Radarový snímek: 20.7.2020 v 10:00 UTC
Zdroj: ČHMÚ
Radarový snímek 20.7.2020 v 12:30 UTC
Zdroj: ČHMÚ

Prozatím se však jednalo o hůře organizované shluky buněk, případně silnější ,,pulzovky“, které disponovaly potenciálem na spad menších krup do 2 cm (Dřevnovice a Nezamyslice zaznamenaly 1,5 cm kroupy). 

Kompaktnější linie bouřek se začala tvořit po 15. hodině ve východní části Vysočiny a postoupila dále na Moravu. Kompaktní linie se rozprostírala od Znojma až za Olomouc. Přechodně se zvýšila i blesková aktivita a intenzita srážek. Lokálně se vyskytly i úhrny 20-30 mm za 30 minut. Zejména oblast na pomezí okresů Vyškov, Prostějov a Kroměříž se potýkala s vysokými úhrny srážek. Některé obce (Nezamyslice, Tištín, Pavlovice u Kojetína, Vrchoslavice a další) byly zaplaveny vodou vylitou z koryt místních toků a bahnem z polí. 

Na Olomoucku, Prostějovsku a Vyškovsku se projevila i výraznější húlava a tak museli hasiči vyjet k desítkám událostí spojených s popadanými stromy. Nicméně životnost systému nebyla příliš dlouhá a při přesunu na Slovácko, Kroměřížsko a Přerovsko výrazně zeslábl. Za studenou frontou se k nám otevřel přístup vlhčího vzduchu s mírnou labilitou, a tak i za samotnou frontou v průběhu večera a nočních hodin docházelo k tvorbě jednotlivých bouřkových buněk, které, jak už tomu za frontami bývá zvykem, podpořilo i lepší dynamické prostředí. V podvečer některé buňky ve východních Čechách jevily známky pravostáčivosti. V Pardubicích výrazná byť prostorově velmi vymezená buňka přinesla menší kroupy (cca 2 cm) a downburst.

Radarový snímek: 20.7.2020 v 14:30 UTC
Zdroj: ČHMÚ
Radarový snímek v zoomu 20.7.2020 v 18:10 UTC
Zdroj: ČHMÚ
Sondážní měření z Prahy-Libuš v 00:00 UTC
Zdroj: D. Rýva
Kroupy 2 cm Pardubice, Ohrazenice
Zdroj: via Facebook

Bouřková činnost v celku nahodile pokračovala až do ranních hodin, ale potenciál na výraznější projevy byl nízký a to zejména vzhledem k inverzní vrstvě položené někde ve výšce 5 km. Jednotlivé congesty měly problém tuto inverzní vrstvu prorazit. I přesto se nad ránem vytvořil menší bouřkový shluk postupující z Příbramska dále na východ až na Vyškovsko, kde byly zaznamenány detekční sítí Blitzortung poslední výboje. 

Radarová animace ČHMÚ 20. 7. 2021_11-16 hod.
Radarová animace ČHMÚ 20. 7. 2021_16-21 hod. 
Radarový snímek: 21.7.2020 v 04:00 UTC
Zdroj: ČHMÚ
Radarový snímek 21.7.2020 v 06:30 UTC
Zdroj: ČHMÚ

Z mapových analýz níže je patrná roztříštěnost intenzity bouřkové činnosti s lokálními maximy na Vyškovsku, Znojemsku, Olomoucku a v Novohradských horách. Prví dvě mapy analyzují rozložení bleskové aktivity zachycené sítí blitzortung včetně jednotlivých výbojů na území ČR. Bouřky v součtu vyprodukovaly 7831 bleskových výbojů nad našim územím. Poslední mapa pak analyzuje srážkovou činnost spojenou s bouřkovou aktivitou s lokálními výraznými srážkovými úhrny na Vyškovsku, Prostějovsku, Znojemsku a Hodonínsku. Srážková analýza poměrně dobře kopíruje jednotlivá těžiště zvýšené bleskové aktivity.  


Jan Švarc, Monika Záhorcová (Skalky, okr. Prostějov) 

Jak píše člověk už několikátý článek loňské sezony, uvědomuje si, že to loni nebylo vlastně na té střední Moravě vůbec zlé. Poněvadž jsem tvor líný a pokud by nebyla situace zajímavá, nehrnul bych se do psaní dalšího článku vůbec. Člověk tak nějak po měsících i ztrácí ,,vlákno“ a inspiraci, možná je to trochu kacířská myšlenka ale upřímná. Tady ale můžeme rozhodně říct, že pro nás to byl ,,fotograficky“ úlovek sezony. Vlastně asi nejhezčí shelf cloud za posledních dost let. Nebudu tedy text nějak rozsáhle natahovat a nafukovat, není důvod. Ten den téměř vše vyšlo, jak mělo. Ještě dopoledne jsme nepočítali s tím, že by se mohlo dít něco zajímavějšího, když ale najela slušná lajna od Znojma přes Blansko, až po Moravskou Třebovou bylo jasné, co budeme dělat. Vzhledem k tomu, že nejintenzivnější část se měla prohnat přes Prostějovsko, vyrazili jsme s dostatečným předstihem na výhled nad obec Skalka. Na vše bylo dost času, tak jsme tentokrát stihli i timelapse (dodám v dalších dnech link na YT). Jen si zase postesknu, ach ty blesky. Letos na ně byl opravdu skoupý rok. Přechod bouřky byl rychlý a intenzivní se silným větrem na čele. Po cestě jsme se museli vyhýbat popadaným stromům a větvím na okreskách, ale na dálnici směr Vyškov jsme se bez větších komplikací dostali. Noc na úterý přinesla ještě další bouřku, která by stála za focení, ale únava byla tentokrát silnější. 


M. Geryk – Přerov

V pondělí 20. července přecházela přes Česko slabá studená fronta od západu v brázdě nižšího tlaku. Modely slibovaly teplé a vlhké labilní počasí, bez extrémních jevů. Polední sondážka z Prostějova ukazovala mírnou labilitu (ML CAPE kolem 500 J/kg) a ne moc velký střih větru (DLS 0-6 km 11 m/s). Estofex dával pro Moravu „žlutou“, tedy poměrně četné bouřky, které ale neměly splňovat parametry pro stupeň 1.

Přes to všechno jsme v poledne vyrazili s rodinou na venkovní koupaliště do nedalekého Hulína, protože počasí v předchozích dnech a týdnech ke koupání moc nesvádělo a bylo potřeba děti zabavit. Už při příjezdu začala obloha pěkně bublat a po chvíli se už v okolí vytvářely první multicely, jedna taková se nebezpečně přiblížila k Hulínu a pozdravila nás několika hromy. Po přechodném zlepšení počasí se opět od západu blížila další várka multicel (za neustálého tmavnutí oblohy), a tak nastal čas utéct z koupání. Ještě před odjezdem narostla na jihu celkem mohutná multicela s radarově bílými odrazy. Nás pokropil jen déšť z kovadliny této bouřky. Déšť nás přivítal i doma v Přerově.

Odpoledne se krátce ukázalo sluníčko, ale bylo velice dusno, i díky výparu z předchozí bouřky. Od západu se blížila nová hradba cumulonimbů a kovadlin, tvořila se linie bouřek a po čase se nad obzorem dal rozpoznat i dlouhý shelf cloud. A ten se pomalu blížil, mohutněl a krásněl. Díky vlhku byl velmi nízko nad zemí a byl opravdu nádherný, byť jižněji ve Zlínském kraji byl ještě o několik levelů hezčí. Ale člověk nemůže mít všechno… Jinak bouřka to byla celkem mírná, bez škod, spadlo jen kolem 5 mm srážek.

Radarový snímek v zoomu zobrazující bouři u Přerova
Zdroj: ČHMÚ

Související odkazy:

http://www.chmi.cz – Český hydrometeorologický ústav
http://www.blitzortung.org – A world-wide, real-time, community based lightning detection and lightning location network with live lightning maps