Bouřka 1. 6. 2008

Teprve až 1. 6. ve 4 hodiny ráno pro mě začala „storm sezona“. I když jsem svůj první blesk nafotil už v půlce dubna, tak květen u nás vyzněl zcela naprázdno.

Blesk - autor: Martin Popek  Blesk - autor: Martin Popek  Čárové blesky - autor: Martin Popek

Inkriminované ráno mě probudil ve 3:45 silný hrom s blýskavicí nad Polskem (Wisla) a pak už začal jen bleskový koncert, který pokračoval až do úplného rozednění ve 4:30, kdy bouřka již odcházela směrem někde k  slovenským hranicím k Čadci.

Blesk - autor: Martin Popek  Blesk - autor: Martin Popek  Blesk - autor: Martin Popek

Bouřka prošla přes mě úplným středem a rekordní blesk udeřil tak 100-200m daleko. Fotografie je zcela přezářena a jsou vidět jen jednotlivé zářicí kapky.

Blesk - autor: Martin Popek  Blesk - autor: Martin Popek  Blesk - autor: Martin Popek

Top blesk byl pro mě tento, jenž se překrásně trefil do zorného pole objektivu a vynikal krásnou strukturou vedlejších rozvětvení blesku.

Blesk - autor: Martin Popek

Radarový snímek s blesky za posledních 10 minut z 1. 6. 2008, 4:30 SELČ
©2008 Český hydrometeorologický ústav
Velikost: 137 kB

Tento den večer obohatil přelet mezinárodní stanice ISS a raketoplánu Discovery. Zde je krátké video:

http://www.ian.cz/redsys/upload/426630-iss1.6.08.gif


Dvojice bouřek 3. 6. 2008

Za pár dnů dorazily další pěkné bouřky s výraznou bleskovou aktivitou. První přišla před 20:30 a procházela v minimální vzdálenosti 2-3km od mého stanoviště přes Jablunkovský průsmyk. Ideální bouřka pro focení, kdy jsem mohl vylézt na blízkou horu a fotit bez toho abych měl mokrý foták. Bouřka produkovala sic jen čárové blesky, ale ty stály za to. Vše skončilo ve 21 hodin, kdy již bouřka přecházela na slovenskou stranu.

Radarový snímek s blesky za posledních 10 minut z 3. 6. 2008, 20:30 SELČ
©2008 Český hydrometeorologický ústav
Velikost: 134 kB

Čarový blesk - autor: Martin Popek  Čarový blesk - autor: Martin Popek  Čarový blesk - autor: Martin Popek  Čárové blesky - autor: Martin Popek

Čarový blesk - autor: Martin Popek  Čarový blesk - autor: Martin Popek  Čarový blesk - autor: Martin Popek  Čárové blesky - autor: Martin Popek

Čárové blesky - autor: Martin Popek  Čárové blesky - autor: Martin Popek  Čarový blesk - autor: Martin Popek  Čárové blesky - autor: Martin Popek

Zde je krátké video z pár snímků, které zpracoval Jindřich Traugott:

http://www.ian.cz/redsys/upload/957766-bourka.gif

U jednoho z blesků mě zaujal úkaz velmi podobný kulovému blesku. Po úderu blesku asi 2 km daleko se po pravé straně rozzářil jasný bod bez pohybu, který vydržel zářit nejméně 5 sekund a potom náhle pohasnul. Povšimnul jsem si, že ve směru bodu šla slabá vlásečnice blesku. Prvně jsem myslel že asi chytnul nějaký vršek stromu, ale toto jsem později spíš zavrhnul. Jako možná věc mi přišlo, že blesk praštil do vedení. Nevím jak by takový uder vypadal. V místě je jen vedení nejnižšího řádu s  dřevěnými sloupy a navíc to vypadá, že objekt je nad starým vzrostlým lesem. Další možností by mohlo být, že po úderu se zapnulo čidlo nějakého blízkého pouličního osvětlení, avšak přijde mi to příliš jasné světlo.

Čárové blesky a možný kulový blesk - autor: Martin Popek  Čárové blesky - autor: Martin Popek  Čárové blesky a možný kulový blesk - autor: Martin Popek

Další Bouřka přišla před 23 hodin, šla od Českého Těšína a pohybovala se směrem do Polska přes město Wisla, kde mi ve výhledu dost vadí horké pásmo o výšce až 1 km, a tak jsem pozoroval až na výjimky velké množství blýskavic. Do půlhodiny bylo po všem.

Rozvětvený blesk - autor: Martin Popek  Rozvětvený blesk - autor: Martin Popek

Radarový snímek s blesky za posledních 10 minut z 3. 6. 2008, 23:00 SELČ
©2008 Český hydrometeorologický ústav
Velikost: 132 kB

 


Související odkazy a zdroje dat:

http://www.chmi.cz/meteo/rad/index.html – Oddělení radarových měření ČHMÚ
http://www.chmi.cz/meteo/rad/blesk/ – zpracování bleskových dat

Související diskuze na fóru:

http://forum.bourky.com/viewtopic.php?f=29&t=160 – bouřky 1.6.2008
http://forum.bourky.com/viewtopic.php?f=29&t=163 – bouřky 3.6.2008