Okolo deváté hodiny v sobotu 26. března 2011 jsme vyrazili z Prostějova na nedalekou stanici Luká u Litovle. Po příjezdu nás přivítal vedoucí meteostanice pan Burian a řekl nám základní údaje o stanici. Jako první jsme se dívali na střechu stanice, kde nám vysvětloval, co jaký přístroj měří.

Meteorologická stanice Luká - autor: Lukáš Větříšek

Poté jsme šli na meteorologickou zahrádku, kde nám bylo vysvětleno, co se na stanici všechno měří a také jakým způsobem. Mohli jsme také nahlédnout například do meteorologické budky.

Meteorologická stanice Luká - autor: Lukáš Větříšek

A protože venku nebylo nejtepleji, byli jsme rádi, že další ukázka proběhne v budově stanice. V pracovně jsme mohli nahlédnout na data, která ukazovala aktuální počasí, ale také jsme viděli, jak se odesílá zpráva na centrální předpovědní pracoviště v Praze. Dále jsme se dívali na již vyřazené přístroje, jako je například heliograf, kde se používaly pásky na zaznamenání slunečního svitu.

Meteorologická stanice Luká - autor: Lukáš Větříšek

Po chvilce zahřátí se jsme vyšli pár schodů a dostali se tak na střechu stanice. Dlouho jsem tam ale nepobyli, protože foukal poněkud silný vítr, a proto jsme se raději vrátili. Nakonec jsem se ještě mohl zeptat na nějaké otázky a po nich naše prohlídka skončila. Myslím, že akce byla velmi povedená a na stanici se nám moc líbilo.