V tento den se opět potvrdilo, že nejlepší bouřkové akce často bývají ty nečekané. Sice jsme dostali jedničku a padesát procent od Estofexu, ale vývoj během dne mě nějak nepřesvědčil o tom, že by zrovna u nás mohlo něco být a nenadchla mě ani polední pražská sondážka, která neoslňovala ani labilitou ani střihem. Zatímco o Čechy se od dopoledních hodin pokoušel jakýsi skomírající zelený koláč, který nám zde po sobě zanechal poměrně dost oblačnosti, bouřkové buňky najížděly až na Moravě.

Pobývala jsem zrovna u Honzy v Brandýsku a v rámci již polevující bojové pohotovosti jsme se věnovali jiným činnostem. Příliš jsem nedoufala, ani když v ubývající oblačnosti u Plzně začala naskakovat jakási neucelená linie dalších bouřek, neboť aktivnější část směřovala na jih a ta “chcípající” klasicky sem. Co se dá dělat?

Radarová animace s detekcí blesků CELDN zobrazující vývoj bouřek 21. 7. 2016. Křížek značí Brandýsek.
© Český hydrometeorologický ústav, Siemens AG, Vaisala Oyj
Velikost: 13147.6 kB

S podvečerem se ty “zdechliny” přiblížily až k nám na dosah k Brandýsku. Přestože se v tom neblýskalo, zatímco jižně pod Prahou bouřilo o sto šest, rozhodli jsme se vypravit na Rovina. Třeba ještě něco málo ožije. Sotva jsme se vyhoupli na kopec a rozevřel se před námi výhled, zjistili jsme, že to tedy vůbec nevypadá špatně. Před námi se objevila tmavá stěna s náznakem čehosi… a hele – blesk, jú a další… ono to ožilo :-). Přibrzdili jsme na prvním stanovišti s výhledem na vrtule, ale vzápětí jsme usoudili, že bude lepší popojet na příjezdovou cestu k vrtulím, abychom viděli i za horizont… Další blesky, uffff… hlavně vydrž! Sotva jsme minuli vysokou kukuřici, honem všechno ven.

Před námi se začala formovat jakási podsvícená struktura, která si přisávala z lesů, zatímco srážkové pole se nacházelo vpravo a celkem slušně v něm lítaly blesky. Co to je, že by se tam tvořil shelf a snad i wall cloud? Navíc útvar postupně začínal připomínat talířek… Trochu jsme znejistěli? To není možné, že by…? Houstone, co říkají data? Že nic?

CG blesk - autor: Jan Drahokoupil  CG blesk - autor: Jan Drahokoupil  CG blesk - autor: Jan Drahokoupil

CG blesk s vrtulemi - autor: Dagmar Müllerová

CG blesk - autor: Dagmar Müllerová  CG blesk - autor: Dagmar Müllerová  CG blesk - autor: Dagmar Müllerová

Dvojice CG blesků - autor: Dagmar Müllerová

Rozvětvený CG blesk - autor: Jan Drahokoupil  CG blesk s vrtulemi III - autor: Jan Drahokoupil  CG blesk s vrtulemi II - autor: Jan Drahokoupil  CG blesk s vrtulemi - autor: Jan Drahokoupil

CG blesk - autor: Jan Drahokoupil

  Vývoj shelf cloudu - autor: Dagmar Müllerová

Rozhraní updraftu a downdraftu... - autor: Jan Drahokoupil

“Divná bouřka” se ovšem blížila a blesková aktivita nebyla vůbec špatná, na triggera rozhodně jedna z nejlepších letošních akcí. Herdek, už to ale řeže docela blízko a navíc se blíží déšť. Skočili jsme do auta a vrátili se k silnici. A kohopak to tu máme? Chlíbcovi zkoušejí štěstí, navíc Tomáš se pustil do timelapsu alespoň mobilem – zaplaťpánbůh za něj, v tom spěchu jsme na timelapse nějak nepomysleli. Pár vteřin váháme, zda-li zde také nezůstaneme, ale první kapky nás přesvědčily, že zkusíme získat ještě pár minut navíc přejezdem k Třebusicím.

Divnobouřka u brandýska - autor: Tomáš Chlíbec

Po cestě ke zdejšímu oblíbenému stanovišti, které ovšem není teď nejvhodněji orientované, jsme minuli příhodný vjezd do pole s výhledem na vrtule a také zahlédli ještě z okýnka slušný blesk. Obrátili jsme se. Tam by to šlo. Kompozice slušná, na úder do vrtulí ideální, ale trigger už vzal bohužel jen CC blesk nad hlavou, z něhož se na fotce ukázal jen fragment. Déšť dorazil a nemilosrdně ukončil veškeré naše snažení. Chvíli jsem zkoušela fotit z auta, ale blesková aktivita jak náhle začala, tak náhle i ustala.

Bylo po bouřce a blesky zůstávaly pouze daleko na jihu, kde se od Třeboně chystala do Rakouska emigrovat poměrně slušně vypadající buňka, která za hranicí nejspíš vyprodukovala i tornádo. Pro nás už to ovšem v našem místě skončilo a tak jsme mohli po celkem zdařilé akci vyrazit domů.


Související odkazy:

http://forum.bourky.com/viewtopic.php?f=50&t=1675 – Bouřky 21. 7. 2016 ve fóru A.S.S.

http://www.chmi.cz – Český hydrometeorologický ústav