Téměř současně se na trhu objevují dva přístroje, potenciálně velmi zajímavé pro „stormchasery“: Ricoh G600 a Pentax Optio W60. Oba přístroje mají mnoho společného: především oba jsou vodotěsné, Ricoh G600 je navíc odolný i mechanicky … aneb přeloženo pro lidi motající se kolem bouřek je „kroupoodolný :-). Oba mají identický objektiv ekvivalentní rozsahu 28 až 140 mm, a byť jsou na nich popisy „Pentax Lens“ a „Ricoh Zoom Lens“, jejich provedení a bližší specifikace (např. 11 členů v 9 skupinách) spíše navozují velmi silný dojem – hraničící s jistotou – společného původu. Oba objektivy nevyjíždějí z těla přístroje ven, mají identickou i světelnost F3.5 až F5.5(tedy „nic moc“). Stejný se zdá být i použitý senzor – v obou přístrojích je 1/2.3″ CCD o velikosti 10 megapixlů. Společnou zásadní vlastností je pak především to, že oba přístroje umožňují intervalové snímání (timelapse): Ricoh G600 má nejkratší interval 5 sekund, ve  specifikaci Pentaxu W60 základní interval uveden není (avšak vzhledem k  tomu, že jeho předchůdce W30 měl základní interval 10 sekund, lze očekávat, že W60 na tom v tomto ohledu přinejmenším nebude hůře (opět by mě nepřekvapilo, kdyby měl s Ricohem identických 5 sekund). Intervalové snímání obou přístrojů je neomezené počtem snímků, pouze kapacitou SDHC karty a akumulátoru.

Jak Ricoh G600, tak Pentax W60 disponují pouze automatickým režimem snímání, s minimem nastavitelných parametrů. Avšak vzhledem k tomu, že se jedná o vodotěsné přístroje, a že tedy budou přitahovat především ty z  nás, kteří by rádi nepřestávali „timelapsovat“ s prvními kapkami deště, by toto nejspíš nemělo představovat zásadnější problém. Stejně při sérii, začínající rostoucím vzdáleným kumulonimbem, pokračující přicházející gust-frontou a v případě vodotěsných přístrojů hypoteticky pokračující přes první srážky, přechodem wall-cloudu či záběry microburstu zevnitř, a nakonec finišující krupobitím, by manuální nastavení expozice vzhledem ke značně proměnlivým světelným podmínkám nepřicházelo v úvahu. Snad pouze nejdelší možný čas mírně favorizuje Ricoha G600 (8 sekund) oproti Pentaxu W60 (1/4 sekundy, resp. 4 sekundy v  „noční scéně“).

Potud alespoň teoretické klady. A jak je to s obrazovou kvalitou? Sám jsem neměl možnost si tyto přístroje vyzkoušet, avšak podle ohlasů na různých diskusních fórech a podle dosud zveřejněných reklamních snímků na stránkách výrobců je kvalita snímků obou přístrojů spíše mizerná – se značným potlačováním šumu, a tedy drastickou likvidací jakýchkoliv detailů. Nelze se divit – od velmi malého senzoru „napěchovaného“ 10 megapixly, v kombinaci s málo světelným objektivem nelze čekat žádné zázraky. Pokud si však někdo bude pořizovat jeden z těchto přístrojů právě kvůli intervalovému snímání, kdy se výsledná sekvence stejně značně zmenšuje oproti maximálnímu rozlišení, pak by toto snad až tak moc nemuselo vadit…

A za kolik je či bude možné tyto přístroje pořídit? Cena Pentaxu W60 se bude po jeho uvedení na trh začátkem srpna pohybovat kolem 330 USD, naproti tomu Ricoh G600 se již prodává za ceny přibližně od 700 USD.


 

Související odkazy:
Ideální digitální fotoaparát z pohledu meteorologa – starší článek Martina Setváka