D. Müllerová, J. Drahokoupil – Brandýsek, okr. Kladno

Letošní sezóna NLCéček se příliš nepovedla. Začala pozdě, neboť zkraje v jejich výšce (kolem 80 km) došlo k oteplení, které je dokonce na čas rozpustilo a ani pak to nebyla v našich končinách žádná sláva. Navíc klasicky příliš nespolupracovalo ani počasí. My, co čekáme zejména na ty večerní, protože ty ranní jsou pouze pro otrlé, jsme se dočkali jen 24.6.

Ten večer jsme byli pozváni na večeři k Honzovým rodičům, abychom společně oslavili Honzův svátek. Mě ale tak rozbolela hlava, že jsem Honzu poslala samotného a zůstala doma. Honza se za dvě hodiny vrátil a když se setmělo, přišla najednou zpráva od Tomáše Novotného, který v tu dobu pobýval s rodinou v Českém Středohoří, že něco vidí a vypadá to na NLC. Rozhodli jsme se to dojet zkontrolovat na Rovina. Akorát Honza nemohl řídit, protože si předtím s rodiči dali víno. V tu chvíli jsem děkovala za můj bolehlav, neboť nebýt jeho, byli bychom teď na tom s Honzou stejně a NLC mohli sledovat leda tak na webkamerách. A tak jsem tedy usedla za volant já a vyrazili jsme.

Fotky Tomáše:

NLC nad Milešovkou - autor: Tomáš Novotný

Panorama NLC nad Středohořím - autor: Tomáš Novotný

A skutečně tam něco bylo. Na SZ-S se objevovaly ony známé stříbrné vlnky, které jsem rok neviděla. Nebyly příliš husté ač tedy místy celkem výrazné. Přestože jsem již viděla v uplynulých letech lepší, i tak mi udělaly radost. Dali jsme se do focení a já trochu litovala, že zde nemám do popředí oblíbený rybník jako doma na jihu u rodičů. Musela jsem si vystačit jen s obilným polem. Honza se po chvíli rozhodl přeci jen zkusit alespoň krátký timelapse. Po zeslábnutí NLC jsme akci ukončili a vrátili se domů.

NLC - autor: Jan Drahokoupil  NLC - autor: Jan Drahokoupil

Večerní NLC - autor: Dagmar Müllerová  Večerní NLC - autor: Dagmar Müllerová

Detail NLC - autor: Jan Drahokoupil

Na další příležitost už jsme ale letos čekali marně a ani první červencový týden – vrchol NLC sezóny, večer nic lepšího nepřinesl. Velice výrazné byly nad ránem 2. 7., kdy byla ovšem skoro celá Česká Republika bezpečně zadekovaná, a tak je v díře mezi mraky fotil snad jen Jirka Kaňovský na severovýchodě. Slabší večerní se pak objevily ještě poměrně pozdě 17. 7., ale to už jsme na ně ani nevyjížděli. Snad bude příští rok lépe :-).


D. Neumann – Plzeň


M. Janoušek – Slaný, okr. Kadno

Noční svítící oblaky - bližší západní oblast - autor: Michal Janoušek  Noční svítící oblaky - vzdálenější východní oblast - autor: Michal Janoušek

Noční svítící oblaky - obě oblasti - autor: Michal Janoušek


Související články:

http://www.bourky.com/ostatni-clanky/nocni-svitici-oblaka/ – Informační článek o tom, co to jsou NLC – 2018

http://www.bourky.com/pozorovani/vyrazne-nlc-5-a-18-7-2016/ – Výrazné NLC 5. a 18. 7. 2016

http://www.bourky.com/pozorovani/vyrazne-nlc-10-7-2015/ – Výrazné NLC 10. 7. 2015

http://www.bourky.com/pozorovani/vyrazne-nlc-3-a-4-7-2014/ – Výrazné NLC 3. – 4. 7. 2014