Po deseti letech opět udeřily na Severní Moravě povodně. Kdo by to čekal? Stále sucho, v řekách čím dál tím méně vody, vyschlá půda, rezavá tráva, která křupe pod nohama jako zmrzlý sníh.

Říkám si, letos to je deset let od povodní, to je pěkně kulaté výročí, snad nepřijde zase velká voda? Voda si ale přece výročí nevybírá. Buď přijde nebo nepřijde. A ona přišla! CHMÚ vydal 5. září výstrahu na silný vítr a vydatný déšť. Ve středu jsem měl noční směnu sloučenou s následnou ranní. V noci bylo skoro jasno, jen na východní straně tenká vysoká oblačnost. Ráno již bylo totálně zataženo a začalo mírně, ale vytrvale pršet. Vítr zesiloval a déšť taky. Odpoledne chvílemi přestalo pršet, ale večer začalo znovu a to už pršelo téměř bez přestávky až do pátečního poledne. Za 48 hodin v Opavě napršelo okolo 100 mm srážek. Vítr dosahoval v nárazech až 16 m/s.

Sumace srážek z:

Ztěžklé mokré větve stromů se lámaly za asistence nárazového větru. Tak jak bylo předtím sucho, najednou bylo mokro a podmočená zem neudržela stromy, které ulehly k zemi. Ve čtvrtek večer již byl na řece Opavě a Opavici v Krnově vyhlášen 3 stupeň povodňové aktivity, v pátek ráno i na řece Opavě v Opavě.

V pátek po poledni jsme byli uvolněni ze zaměstnání, neboť přišla zpráva, že Petrův rybník u Krnova nepojal všechnu vodu a došlo k  protržení hráze, která byla do poslední chvíle zpevňována. Toto se však naštěstí nestalo a Opavu nezasáhla povodňová vlna, která byla avizována. Do sobotního rána se řeka na některých místech téměř vrátila do svého koryta. Bylo zatopeno hodně zahrad, sklepů a domů. Škody napáchané asi 50-ti letou vodou se teprve ukážou.

Průběh povodní sledoval a nafotil také pan Martin Petrásek. Fotky ukazují situaci kolem soutoku řek Opavy a Moravice.

Povodeň 2007 - autor: Břetislav Onderka  Povodeň 2007 - autor: Břetislav Onderka  Povodeň 2007 - autor: Břetislav Onderka  Povodeň 2007 - autor: Břetislav Onderka  Povodeň 2007 - autor: Břetislav Onderka


 

Související odkazy:
Oddělení radarových měření ČHMÚ – radarové snímky ČR
Související diskuze na našem fóru: