Začátek roku 2007 nám přinesl velmi neobvyklou a pěknou podívanou v  podobě komety C/2006 P1 McNaught na své cestě vesmírným prostorem a blížící se ke Slunci. Kometa byla objevena 6. srpna 2006 a byla tehdy velmi slabá – 17.3 magnitudy. Začátkem roku se však přiblížila ke Slunci a její intenzita mnohonásobně vzrostla a bylo možné ji vidět pouhým okem! Naneštěstí byly možnosti jejího pozorování značně omezené. Jednak nám dlouho nepřálo počasí a pak také fakt, že kometu bylo možné vidět pouze před východem a po západu Slunce. Problém byl také v tom, že sdělovací prostředky dlouho váhaly s  informací o viditelné kometě a tak jsme si mohli přečíst první krátké články až v době, kdy se blížily poslední dny vhodné pro pozorování.

I díky tomu jsem se o této krásné kometě dozvěděl nikoliv z novin, ale od našeho přispěvatele a astronoma Tibora Csörgeie, který nám také poskytl své fotografie, deklarující, že je kometa opravdu dobře viditelná. Následující dvě fotky jsou ze dne 8. 1. 2007, přičemž ta druhá názorně ukazuje pozici komety McNaught na podvečerní obloze těsně po západu Slunce.

 

Já jsem se vydal na pozorování o dva dny později – 10. 1.. Jen co jsem se vrátil z práce, tak jsme se celá rodina vydali na tradiční „bouřkové“ místo „Na rovinách“, odkud jsme mohli nerušeně pozorovat západní obzor.

Prvně jsme kometu zpozorovali kolem 16:50 SEČ a to ještě celkem vysoko nad obzorem. Spolu s ní byla v daný okamžik viditelná jen Venuše. Přesto že byla viditelná pouhým okem, teprve pohled triedrem nám ji ukázal v  plné kráse. A byl to opravdu neuvěřitelný pohled. Nikdo z celé rodiny nikdy neviděl kometu a proto to pro nás byl zážitek na celý život.

Následující série fotek ukazuje kometu McNaught na její pomyslné cestě k  horizontu.

   

Počasí nám naštěstí přálo a studená fronta avizovaná na večer 10. ledna se trošku opozdila nad Německem. Kometa tak „prolétala“ jen cáry slabé oblačnosti.

   

Ještě přidávám jeden detailní výřez. Povšimněte si poměrně dlouhého chvostu patrného i výš nad pásem oblačnosti.

Následují dvě fotky s  kometou pomalu mizící za oblačností nad obzorem.

 

Na závěr bych chtěl poděkovat Tiboru Csörgeiovi, že mě o možnosti pozorování této krásné komety informoval dřív, než jsem se to mohl vůbec dozvědět ze sdělovacích prostředků, a tedy včas. Další dny již nebylo příhodné počasí a kometa se také daleko více přiblížila ke Slunci, což také znesnadňovalo další pozorování.

V dnešních dnech (14. 1. 2007) je kometa pozorovatelná především pomocí družic SOHO, které neustále moniturují Slunce a jeho aktivitu. Jsou dokonce hlášeny případy, kdy se podařilo uvidět kometu McNaught během dne v těsné blízkosti Slunce. Toto pozorování ale vůbec nedoporučuji, neboť je velmi riskantní a hrozí trvalé poškození zraku při pohledu do slunce.


Související odkazy:
Comet McNaught Photogallery – galerie fotek komety McNaught z celého světa na serveru Spaceweather
Solar and Heliospheric Observatory – domovská stránka projektu SOHO