Možnost silných bouřek s nárazy větru přes 20 m/s
— SITUACE —

Nad severním Atlantikem a západní Evropou se nachází negativně skloněná výšková brázda obtáčená výrazným jet streamem. Na její přední straně nad střední Evropou díky postupujícímu jet streaku zesílí Z/ZJZ proudění. Ve spodních hladinách je možné pozorovat tlakovou níži se středem nad Severním mořem. V rámci jejího teplého sektoru proudí nad naše území od jihozápadu teplejší vzduchová hmota, jejíž příliv postupně ukončuje postupujcí studená fronta.

— PŘEDPOVĚĎ V Čechy, Morava, Z Slovenska —

Modely se neshodují se svými předpověďmi labilizace pro dnešní den. Zatímco tradičně optimistický GFS předpokládá, že MLCAPE během dne vystoupá lokálně až na 1500 J/kg, ECMWF neuvažuje s více než 500J/kg a zlatou střední cestou jde HIRLAM s předpokládaným 1000J/kg. Zatímco GFS výrazně nadhodnocuje rosné body na našem území a jeho předpovědi labilizace nelze brát za reprezentativní, příkláníme se spíše k verzím podle ECMWF a HIRLAMu s předpokládanou možností MLCAPE zhruba do 1000J/kg. Velká oblačnost na některých místech (S Moravy, SZSLovenska) bude limitovat labilizci v těchto oblastech a nástup konvekce zde pravděpodobně proběhne později, než v ostatních regionech. Díky přítomnosti výrazného jet streaku je nad celou oblastí zesílený střih větru. Podle ranních sondáží se střih ve spodních 6km blížil ke 30 m/s a střih 0-1km přesahoval 10 m/s. Tyto hodnoty se shodují s modelovými předpověďmi. V takto silném proudění můžeme očekávat i se slabší labilitou rychlý postup a dobrou organizaci konvekce. V rámci bouřek je třeba počítat se silným větrem (Nárazy přes 20 m/s, ojediněle i přes 25 m/s). Silný střih a helicita ve spodním kilometru mohou napomoci vzniku tornád. Ojediněle v rámci silnějších bouřek též nejsou vyloučena slabší krupobití. Iniciace bouřek na frontě je vzhledem k malé aktivitě fronty a špatné orientaci proudění vzhledem k ní otazná. Bouřky budou nejpravděpodobněji vznikat v oblasti konvergence táhnoucí se z Německa přes JZ Čechy až na V Moravy. Předpokládaný směr jejich postupu je ZJZ – VSV.

— PŘEDPOVĚĎ zbytek území —

V této oblasti očekáváme spíše ojedinělé slabší bouřky bez nebezpečných projevů. Zejména na SZ Čech však jsou v rámci konvekce možné ojedinělé nárazy větru ke 20 m/s.