Bouřky zejména na Slovensku a na Moravě— SITUACE —

Nad střední Evropu se bude nasouvat výšková brázda, v jejímž rámci bude přes naše území přecházet slábnoucí studená fronta. Za ní se k nám rychle nasune tlaková výše spojená ve výšce s hřebenem vyššího tlaku vzduchu.

— PŘEDPOVĚĎ —

V současné době přes jih Slovenska přechází několik slábnoucích bouřek a na horách se již tvoří další. Modely předpokládají spíše slabě instabilní vertikální zvrstvení ovzduší s hodnotami CAPE povětšinou nepřesahujícími 500J/kg, na severu Slovenska ojediněle 1000J/kg. Během poledních a odpoledních hodin by neměl být velký problém s liftem,a to zejména v horských oblastech. Už nyní se tam tvoří ojedinělé přeháňky a bouřky. Nejvýraznější bouřková aktivita by měla být během dne právě na horách na severu Slovenska, zprvu v podobě izolovaných bouřek, které se pravděpodobně v průběhu odpoledne a večera slijí do MCS, který bude dále zvolna postupovat směrem k východu a postupně slábnout. S tímto MCS by se však měl večer a v noci spojit další komplex postupující od jihozápadu. V průběhu večera a noci však budou vrstevnaté srážky postupně převládnout nad konvektivními. Tato oblast srážek už bude právě spíše vrstevnatého charakteru.
Vzhledem ke slabé labilitě a slabému střihu větru v instabilní oblasti (ve vrstvě 0-6km kolem 10m/s) očekáváme bouřky organizované jen málo. V jejich rámci by se ojediněle mohlo vyskytnout slabší krupobití, nebo vyšší úhrn srážek (nad 30mm/hod) zejména na severu Slovenska. Rovněž nevylučujeme možnost nárazů nad 20m/s, zejména na východě a jihu Slovenska.