Možnost silnějších bouřek s krupobitími a nárazy větru přes 20m/s
— SITUACE —

Nad střední Evropu se zvolna nasouvá výšková brázda. Ne jejím čele postupuje výrazné frontální rozhraní. Před ním nad naše území proudí teplá a slabě instabilní vzduchová hmota.

— PŘEDPOVĚĎ J Čechy, Vysočina (oblast označená stupněm 1) —

Modely zde během dne předpokládají slabou labilizaci ovzduší v řádech několika stovek J/kg. Ranní sondáže vykazují poměrně slabý teplotní gradient. Zesílené proudění v rámci postupující brázdy pak bude mít za následek i poměrně silný střih větru, který podle ranních sondáží přesahuje 20 m/s ve vrstvě 0-6 km a 15 m/s ve vrstvě 0-3 km.
Rosné body se v době psaní této předpovědi pohybují nejčastěji mezi 10 a 12 °C. Nad jihem Německa se přitom tvoří menší mezoměřítková tlaková níže, která by mohla přinést do této oblasti více vlhčího vzduchu. Oblačnost, která se zde udržovala se v době psaní předpovědi též odsouvá směrem k severu/severovýchodu. Při dostatečné vlhkosti a labilizaci lze v odpoledních hodinách očekávat silnější bouřky s možností krupobití, popřípadě silnějších nárazů větru přes 20 m/s.

— PŘEDPOVĚĎ oblast označená žlutě —

Pravděpodobnost výskytu bouřek je menší. Vzhledem k předpokládané výrazně slabší labilitě, v rámci Moravy, i střihu větru neočekáváme ani výraznější projevy. Ojedinělé slabé krupobití však vyloučeno není.