Možnost silných až intenzivních bouřek s krupobitími, přívalovými srážkami a silným větrem
— SITUACE —

Nad střední Evropou probíhá poměrně složitý vývoj. Ve vyšších hladinách je výšková oblast nižšího geopotenciálu postupně vytlačována hřebenem vyššího geopotenciálu, kolem kterého se obtáčí poměrně výrazný jet stream. S tímto výběžkem je v nižších hladinách spojená tlaková níže, jejíž frontální systém postupuje přes naše území směrem k severovýchodu. Dnešnímu dni bude dominovat teplá fronta a teplý sektor níže, v průběhu v noci pak nad naše území od západu postoupí studená fronta. V rámci teplého sektoru očekáváme výraznou advekci teplé a vlhké vzduchové hmoty.

— PŘEDPOVĚĎ J a střední Morava, JZ Čechy —

Očekáváme silné bouřky s krupobitími, přívalvými srážkami a silným větrem.

Modely se mezi sebou ve většině parametrů neshodují. Otazná je zejména míra labilizace a iniciace bouřek. Zatímco GFS uvažuje s mírnou až výraznou labilizací v průběhu dne (MLCAPE až přes 2000J/kg v rámci JZ Slovenska a J Moravy), model HIRLAM neuvažuje takřka s žádnou labilizací. WRF předpokládá v odpoledních a večerních hodinách mírnou destabilizaci zejména na jihu Čech a Moravy. Model ECMWF počítá se slabou labilizací s hodmotami CAPE do 1000J/kg zejména na JV Moravy. Dominantním prvekm na ranních sondážích je poměrně výrazný střih větru (20-25m/s ve spodních 6km). V rámci teplého sektoru níže počítáme s výraznou advekcí vlhkosti a vzestupem rosných bodů. Problematická bude iniciace bouřek. Dynamika, zejména přítomnost výškového hřebene bude limitovat vývoj konvekce a míru destabilizace během odpoledních hodin. Konvekce tak bude vázána zejména na hory, popřípadě lokální zóny konvergence. Díky kombinaci labilizace a střihu větru je možná odbrá organizace těchto bouřek do multicel/supercel jejichž největším nebezpečím by měla být krupobití (Průměr krup může i výrazně přesáhnout 2cm), popřípadě přívalové srážky (nad 30mm/hod). V průběhu večerních hodin pak nad naše území postoupí od západu studená fronta, na jejímž čele je možný vznik MCS s krupobitími a silným větrem (Nárazy přes 20, lokálně i přes 25m/s. Postup bouřek očekáváme cca od JZ k SV.

— PŘEDPOVĚĎ J SR —

Výraznější labilizaci v této oblasti předpokládá zejména model GFS. Ostatní modely jsou podstatně skeptičtější. Přesto pokud by vyšel v této oblasti scénář podle GFS, je možné zde zejména na návětří hor očekávat silné bouřky s krupobitími (průměr krup může přesáhnout 2cm) a přívalovými srážkami (přes 30mm/hod). DOstatečná labilizace zde je však velmi otazná.

— PŘEDPOVĚĎ zbytek území —

Zde budou podmínky pro vývoj intenzivní konvekce již podstatně slabší. Neočekáváme nebepečné projevy konvekce, pro které by byl potřeba vydávat stupeň 1.