2. dubna předpověď počasí slibovala na odpoledne přechod studené fronty. Během dne se vyskytovala bohatá kupovitá oblačnost v podobě mraků typu Cu hum a Cu med. Teplota vzduchu se pohybovala okolo příjemných jarních 17 °C a foukal mírný vítr.

Situaci jsme bedlivě sledovali a když se fronta kolem páté hodiny odpolední SELČ přiblížila na dosah, tak jsme se rozhodli k prvnímu letošnímu výjezdu.

Naším prvním stanovištěm bylo oblíbené místo Na rovinách nad Brandýskem, kde jsme se také zdrželi nejdéle. Při příjezdu na místo jsme instalovali naše nové zařízení – anemometr Windmaster 2 na stativ a začali jsme měřit rychlost vzduchu. To jsme ještě netušili, jakých zajímavých výsledků se toho dne dočkáme.

Dále jsme také pořádně vyzkoušeli náš nový foťák Canon EOS 350D s objektivem 17-85 mm s polarizačním filtrem.

Kupovitá oblačnost se před frontou začala vyvíjet intenzivněji než dopoledne, a tak jsme pořídili první fotky.

 

Asi kolem 17:45 se fronta již přiblížila natolik, že jsme byli schopni rozeznávat detaily v podobě pásů deště, pěkné húlavy i prachu, který se zvedal na polích pod húlavou. Viděli jsme i jeden blesk, takže se zde již jednalo o bouřku. Bouhužel šlo jen o ojedinělý výboj v našem okolí, což potvrzuje obrázek z detekce blesků ČHMÚ na konci článku.

   

Jak se fronta přibližovala vítr postupně sílil. Ochlazování vzduchu větrem bylo celkem výrazné, a tak jsme se schovali do auta. Stativ s anemometrem jsme umístili před vůz a sledovali jsme stále sílící vítr. V okamžiku, kdy se húlava dostala přímo nad nás, začal foukat tak silný vítr, že nám málem porazil stativ i s anemometrem. Vyběhli jsme proto ven z auta a drželi stativ. Přitom jsme se dívali, jak na anemometru naskakuje čím dál větší rychlost. Nakonec jsme zaznamenali náraz větru o rychlosti cca 19 m/s! Možná se nezdá, že to je tak moc, ale příjemné to už nebylo.

Následující série fotek zachycuje přechod frontálního pásu oblačnosti, který vypadal docela dramaticky. Poslední čtyři fotky z této série jsme zhotovili již nad obcí Stehelčeves, kam jsme se přesunuli, aby jsme byli blíže k oblakům mamma.

           

Ke konci našeho pozorování jsme se přesunuli až k Okoři, kde jsme ale již nezaznamenali nic zajímavého kromě pěkné virgy na západě – děšťové srážky, které nedopadaly až na zemský povrch.

Následující radarový snímek zobrazuje blížící se frontu k našemu pozorovacímu stanovišti. Poloha křížku určuje Brandýsek. Snímek byl převzat z radarového oddělení ČHMÚ.

Následující obrázek z detekce blesků zobrazuje situaci v České republice v 18:20 SELČ. Poloha křížku určuje Kladno, kde můžeme severozápadně od města vidět onen jediný výboj v širém okolí. Snímky byly převzaty z radarového oddělení ČHMÚ.

Na závěr je třeba říci, že náš první letošní výjezd se velmi vydařil. Přestože jsme byli svědky pouze jednoho ojedinělého blesku, tak o dramatické chvilky nebyla nouze a to například v okamžiku, kdy přes naše stanoviště přecházela húlava, která nám málem zničila náš první anemometr. Pohled na nás, jak v počínajícím dešti a větru o téměř 20 m/s jeden z nás horko těžko skládá stativ a druhý se ještě pokuší měřit rychlost větru, by musel být docela komický. Různé podoby oblačnosti – mamma, virga, atd., které nám fronta přinesla, byly také docela zajímavé.


Související odkazy:

Oddělení radarových měření ČHMÚ – radarové snímky ČR
Oddělění radarových měření ČHMÚ – zpracování bleskových dat