11. července se nad Českem udržovala výšková tlaková níže, která měla přinést přeháňky a slabší bouřky. Vzhledem k tomu, že estofex pro dnešní den mlčel, byla jistá naděje na nějakou podívanou :-). Podmínky pro bouřky měly být podle modelů mizerné, vše měla zajistit pouze CAPE v řádu prvních stovek bez ostatních „pomocníků“ v podobě výraznější dynamiky či výrazného „liftu“, i když odpolední sondážka z Prahy naznačovala trochu lepší dynamiku (DLS až 25m/s a helicita do 3 km kolem 80 J/kg). Slabší bouřky se začaly tvořit už začátkem dne a krátce po poledni jsem jednu z nich pozoroval u Kadaně. Zvýšená vlhkost v krajině po předchozích srážkách vytvořila podmínky pro nízké základny bouřkové oblačnosti, na které jsem krátce pozoroval trombu, ale než jsem stačil zareagovat, tak byla pryč. Zkusil jsem alespoň vyfotit pár blesků trigerem.

CG blesk na popolední bouřce - autor: Tomáš Novotný

Radarový snímek ČHMÚ v přiblížení na oblast Kadaně označené křížkem.
© Český hydrometeorologický ústav, Siemens AG
Velikost: 196.7 kB

Před sedmou hodinou večerní se na Rakovnicku začala vytvářet přeháňka, ale bez jakékoliv elektrické aktivity. Po chvilkovém váhání zda vůbec vyrazit, jsem vyjel v klidu na kole se základní výbavou omrknout situaci na nedaleké pole. Už z dálky jsem viděl, jak tam někdo fotí mobilem oblohu. A sakra, tam musí být něco zajímavého, přidávám do pedálů co to jde. Mezi stromy jsem na zlomek vteřiny zahlédl úplně jasný velký trychtýř. No to snad ne, to je jak ze snu. Posledních asi 100 m bylo nekonečných. Seskočil jsem z kola, to setrvačností ještě pár metrů pokračovalo… A teď co, foto, video, timelapse? Bezva, foťák nastaven na focení blesků, rychle přenastavit, nekonečné vteřiny… Asi po půl minutě jsem tu největší paniku měl za sebou a mohl jsem se věnovat pozorování tromby, která po mém příjezdu zanikla asi po 4-5 minutách. Během té doby se tromba ještě mírně prodloužila směrem k zemi ale bez prokazatelného dotyku. Krátce na to začala ztrácet „uhlazený“ tvar a rozpadla se. Naštěstí jsem mezitím stihnul dát ještě druhý foťák na stativ a pořídit tak timelapse. Z timelapsu je patrný směr rotace tromby proti směru hodinových ručiček. Přestože se tromba nacházela víc než 10 km daleko, zhruba západní směrem, byla vzhledem k její velikosti velmi dobře pozorovatelná.

Radarový snímek ČHMÚ v přiblížení na oblast Rakovnicka. Křížek značí Nové Strašecí.
© Český hydrometeorologický ústav, Siemens AG
Velikost: 274.5 kB

Tromba u Chrášťan - autor: Tomáš Novotný  14 km vzdálená tromba u Chrášťan - autor: Tomáš Novotný

Tromba krátce po příjezdu na stanoviště - autor: Tomáš Novotný

Tromba na přeháňce - autor: Tomáš Novotný

Tromba U Chrášťan - autor: Tomáš Novotný

Zanikající tromba - autor: Tomáš Novotný  Poslední pozůstakty po trombě - autor: Tomáš Novotný


Bohužel až ke konci pozorování jsem si uvědomil, že by jí kolega Luboš T. měl v Rakovníku jako na dlani, takže po mém telefonátu pozoroval už jen roztrhané cáry oblačnosti. Po přiblížení přeháňky k mému místu u N. Strašecí se ještě vytvořil nevýrazný arcus, který se však zase rychle rozpadnul a s ním i celá přeháňka. Během chvíle se začaly na sociálních sítích objevovat velmi atraktivní snímky tromby z blízkého okolí Chrášťan. Po výpovědi svědků bylo místo určeno východně od obce. Luboš provedl orientační terénní průzkum v místě možného dotyku tromby se zemí, což nikdo ze svědků nepotvrdil, a neprokázal to ani Luboš. Nejednalo se tedy o tornádo, ale „pouze“ o trombu, a to největší jakou jsem kdy viděl. Menší náhražka za totálně nepovedený průběh bouřkové sezóny.

zánik tromby 1 (SSZ od Rakovníka) - autor: Luboš Tuháček  zánik tromby 2 (SSZ od Rakovníka) - autor: Luboš Tuháček

Fotka pravděpodobného místa výskytu tromby…

přibližné místo výskytu tromby - autor: Luboš Tuháček

Po několika týdnech jsem se dozvěděl, že tuto trombu náhodně pozoroval jeden můj známý Jan Hůrka, tentokrát mnohem blíže z okolí Kněževse. Děkujeme mu za poskytnutí fotek do článku.

Tromba u Chrášťan na Rakovnicku - autor: Tomáš Novotný


Související odkazy:

http://tornada-cz.cz/pripady/chrastany-okr-rakovnik:a194.htm – Zpracování případu na tornádových stránkách ČHMÚ & AMS-z.s.

http://www.chmi.cz – Český hydrometeorologický ústav